Aşılama Çeşitleri

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 5 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Aşılama Yöntemi Hakkında Bilgi


  Aşılama Çeşitleri,Aşılama Teknikleri

  Aşılama olarak da bilinen intrauterin inseminasyon tedavisi çocuğu olmayan çiftlere uygulanan en yaygın ve ekonomik tedavilerden biridir. Muaynehane şartlerında kolaylıkla uygulanabilmektedir.

  Aşılama (İntrauterin inseminasyon) ile verilen sperm laboratuvar ortamında belirli bir işlemden geçirilip kimyasal maddeler ile yıkanma işlemine tabi tutulur ve yıkanmış spermler yine özel kanüller ve enjektörler yardımı ile direk olarak rahim içine verilir. Bu yıkama işlemi sperm hareketini ve başarı şansını arttırır.

  Aşılama işlemine kadının adetinin 2-3. günü doktor tarafından vaginal ultrasonografi ile değerlendirilmesi ile başlanır.

  İlaç adetin 3'ncü veya 5'nci günü verilmeye başlanır.Bu uygulama ile yumurtalıklar uyarıldığı için çoğul gebelik ihtimali artar. Takipte belirli aralıklarla ultrasonografik incelemeler yapılarak yumurta gelişimi izlenir ve yumurtanın içinde bulunduğu folikül adı verilen kesenin çapı 18-20 mmye ulaştığında çatlatma iğnesi olarak adlandırılan hCG enjeksiyonu yapılır. Bu çatlatma iğnesinden 28-40 saat sonra aşılama planlanır.Asilama nın yapılacağı günden önce erkek 3-4 gün süre ile ilişkide bulunmamalı ve ejekülasyon olmamalıdır.

  Aşılama aşağıdaki hasta gurubunda kısırlık tedavisinde tüp bebekten önce ilk uygulanacak tedavi yöntemidir.

  Hafif sperm bozukluklarında

  İzah edilemeyen infertilite durumlarında

  Rahim ağzı salgısı bozukluklarında

  Hafif endometriosis durumlarında

  Normal cinsel ilişkinin mümkün olmadığı durumlara (psikolojik bozukluklar,vaginizmus)

  Servikal faktörün bozuk olduğu durumlarda

  Normal ilişki ile yumurtlama takibi yapıldığında gebelik elde edilemediğinde

  Anti sperm antikorların varlığında aşılama yöntemi uygulanır