Aşık Veysel Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 1 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Aşık Veysel Kimdir, Resimleri
  Aşık Veysel Hayatı, Fotoğrafları

  Aşık Veysel Şatıroğlu Türk halk ozanı. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.

  Aşık Veysel Şatıroğlu Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Âşık Veysel, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda bir gözünü kaybetti.diğer gözünü ise bir değneğin batması sonucunda kaybetti. Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.

  Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.

  Aşık Veysel Şatıroğlu eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.


  wikipedia


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   


Similar Threads: Aşık Veysel
Forum Başlık Tarih
Biyografi aşık veysel hakkında kısa bilgi 7 Ocak 2013
Biyografi Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir 1 Mayıs 2012
Biyografi Aşık Veysel Biyografi 1 Aralık 2011
Biyografi Aşık Veyselin Çocukluğu 19 Kasım 2011
Biyografi Aşık Veyselin Eserleri 26 Ekim 2011