Aşık Şem'i Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 30 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Aşık Şem'i Hayatı


  Aşık Şem'i Biyografisi

  Aşık Şem'i'nin Asıl adı Ahmet olan Aşık Şem'i 1783 yılında Konya'da Piresat mahallesinde dünyaya gelmiştir. Aşık Şem'i'nin Babası Konya'nın tanınmış helvacılarından Mehmet Ağa isminde bir zattır.

  Aşık Şem'i İrticalen şiir söyleme yatkın ve düşkün olması, belirli, bir tahsil görmemesine, hatta yirmi, yirmi beş yaşlarına kadar okur yazar olmamasına rağmen, ince düşüncesi, zekası, akranları arasında hazırcevaplığı, esprileri her konuda onları aydınlatması ve örnek davranışlarıyla kendisine büyükleri tarafından Şem'i mahlası verilmesine sebep olmuştur.

  Aşık Şem'i'nin yetişmesinde Konya'da o tarihlerde birisi türbe önünde, diğeri de' Buğday Pazarında bulunan kahvelerin önemi büyüktür. Her gece genç ve acemi aşıkların devam ettikleri ve yetiştirildikleri bir ocak, bir okul olarak hizmet veren bu kahvelerden Şem'i de payına düşeni almıştır.

  Aşık Şem'i bade içen bir halk şairi olarak sadece hece ile değil aruzla da irticalen şiir söylemekte yetenekli biridir. 1839 Konya'da vefat eden Aşık Şem'i nin mezarı Mevlana Müzesinin hemen yanı başındadır.