Aşık Dursun Cevlani hayatı, biyografisi, kimdir

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Aşık Dursun Cevlani kimdir, Aşık Dursun Cevlani hayatı, Aşık Dursun Cevlani biyografisi, Aşık Dursun Cevlani hakkında bilgi

  1900 yılında Kars'ın Oluklu köyünde doğdu. Bir süre Ankara Radyosu'nun (Yurttan Sesler) programında çalıştı. Ankara Belediyesi'nde memur olarak görev yaptı. Konya'da 1966 yılında başlatılan Türkiye Aşıklar Bayramına başlangıç yılında katılan aşıklarımızdandır. Bu bayramın ilk gününde Folklorcu yazar Fahreddin Kırzıoğlu, aşıklık geleneğinin özelliklerini dinleyicilere açıklamış ve (Divan-Merhaba) açılışını yapmak üzere Ardanuçlu Aşık Efkari'yi, Aşık Müdami'yi ve Aşık Dursun Cevlani'yi mikrofona davet etmişti.
  1966'dan bu güne kadar Aşıklar Bayramlarımızın böylece ilk merhabasını doğmaca olarak dile getiren üç aşığımızdan birisi olmuştur. 1975 yılında öldü.

  Şiir, atışma dallarında çok başarılı olan Aşık Cevlani, 1966 yılındaki yarışmalarda Türkü dalında Çobanoğlu, Aşık Müdami ile birlikte birincilik ödülünü paylaşdı. Şiirlerinde Cevlani, Dursun Cevlan, Dursun Cevlani adlarını kullandı.

  Dursun Cevlani Karslı halk şairlerimizin arasında eski halk edebiyatı ile çağdaş halk şiiri arasında köprü görevi yapmış bir ozanımızdı; yöresinin hikayeli türkü, efsane zenginliklerini iyi biliyordu. Aşıklık geleneğinin tüm inceliklerini iyi biliyordu. Aşıklık geleneğinin tüm özelliklerine vakıf, önder ve öğretici bir aşıktı.
  Aşık Dursun Cevlani Türk halk edebiyatına şiir dalında çok sayıda kalıcı güzellikte şiirler bıraktı.
   


Similar Threads: Aşık Dursun
Forum Başlık Tarih
Biyografi aşık veysel hakkında kısa bilgi 7 Ocak 2013
Biyografi Nagehan Kaşıkçı Kimdir 13 Aralık 2012
Biyografi Aşıkpaşazade Kimdir 2 Mayıs 2012
Biyografi Aşıkyan Kimdir 2 Mayıs 2012
Biyografi Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir 1 Mayıs 2012