Artık pillerin zararları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda m.yakamoz tarafından 6 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Çöpe atılan pillerin, katı atık depolama sahasında zamanla bozularak içeriğinde bulunan bazı tehlikeli ve zararlı maddelerin serbest kalacağı kaydedilen araştırmada, bu maddelerin arasında cıvanın da olduğu ifade edildi.  Cıvanın, doğada bozulmadan uzun süre kalacağı kaydedilen araştırmada, maddenin, hızla deri ya da solunum yoluyla vücuda girebileceği belirtildi. Maddenin, eser miktarda olmasının bile hiçbir şeyi değiştirmeyeceğine dikkat çekilen araştırmada, içme suyu veya gıda zinciri yoluyla insan vücuduna giren cıvanın, parastezi, ataksi, dişarti ve sağırlık gibi nörolojik bozukluklara, merkezi sinir sisteminin tahribine, kansere, böbrek, karaciğer ve beyin dokularının tahribine, kromozomları bozmak suretiyle sakat çocuk doğumlarına neden olabileceği kaydedildi.


  Pilin içeriğinde bulunan ağır metaller arasındaki en tehlikeli ve toksit maddelerden birinin "Kadmiyum" olduğu vurgulanan araştırmada, pillerin çöp depo sahasında bozularak kadmiyum ve bileşiklerinin serbest hale geçtiği ve suya karıştığı ifade edildi. Kadmiyumlu sızıntı suyunun, içme suyu ve toprağı kirleterek gıda zinciri ve su yoluyla insan vücuduna girdiği belirtilen açıklamada, kadmiyumun, akciğer hastalıklarına, prostat kanserine, kansızlığa, doku ve böbrek üstü bezlerin tahribine neden olduğu ifade edildi.


  Kadmiyumun, vücuttaki yarılanma ömrünün 10 ile 25 yıl arasında değiştiği belirtilen araştırmada, içme suyu veya gıda zinciriyle alınan kadmiyumun yüzde 2'sinin vücutta birikirken, solunum yoluyla gelen kadmiyumun ise yüzde 10-50'sinin vücutta tutulduğuna dikkat çekildi.


  Vücudun, tutulma aşamasında kadmiyumu, kalsiyum gibi algılayarak biriktirmeye başladığı ifade edilen araştırmada, bu aşamada, kalsiyum eksilmesinden dolayı kemiklerin yavaş yavaş zayıflamaya başlayacağı, ayakta durmanın hatta öksürmenin bile kemiklerin kırılmasına ve insanın ölmesine neden olabileceği vurgulandı.
    2. Cevap: Artık pillerin zararları

  Evet.Belki hissetmiyor ya da görmüyor olabiliriz ama bu gerçekten çok büyük bir tehlike...Bu atık maddeler toprağa karışıyorsa bilelim ki yieyeceklerimize de karışıyor...
    3. Cevap: Artık pillerin zararları

  evet haklısın ama malesef bu konuda bizleirn bilinçli olmadığını düşünüyorum.
    4. Cevap: Artık pillerin zararları

  Hem bilinçli değiliz bilinçli olsak bile uygun olanaklar sunulmuyor ,ayrıştırma ve geri dönüşüm konusunda...
    5. Cevap: Artık pillerin zararları

  sana katılıyorm
    6. Cevap: Artık pillerin zararları

  evet haklısın
    7. Cevap: Artık pillerin zararları

  bilgii için saoll..