Artık Doğum Pilatesle Çok Kolay

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 17 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Artık Doğum Pilatesle Çok Kolay
  Pilatesle Doğum Çok Kolay
  Artık Doğum Pilatesle Kolay

  [​IMG]
  Pilates denince akla, Madonnai Julia Roberts ve Ebru Şallı geliyor. Pilatesi Türkiye’ye Ebru Şallı getirdi. Bu uygulma Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere de girdi. Ankara’da Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Eğitim Hastanesi’ bu uygulamayı normal doğumu teşvik etmek adına hastalarına ücretsiz “gebe pilates” eğitimi verilmeye başlandı.
  İstanbul’da bu uygulamayı Türkiye’nin en gelişmiş kadın doğum hastanesi olan, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Eğitim Araştırma Hastanesi oldu.
  Uygulamaya katılan, anne ve baba adayları, 5 haftadan sonra sertifikalarını uzmanlardan alıyor.
  Doğumu kolaylaştırdığını belirten uzmanlar, her anne adayına tavsiye ederiz dediler.

  [​IMG]
  Zeynep Kamil’de doğumu kolaylaştırmak için başlatılan ücretsiz pilates derslerine ilgi büyük, bu uygulama hafta içi her gün 8.00′den 17.00′ye kadar her saat başı yapılan çalışmalara hamile kadınlar eşleriyle katılabiliyor.
  Hamile anne adayları, kendilerine ayrılan salonda, minderlerde pilates toplarıyla, pelvis kaslarını güçlendirip, doğru nefes vermeyi ve gevşeme hareketlerini çalışıyorlar. Gebelik okuluna, baba ve anne adayları birlikte geliyorlar.

  Doğum Koçu olarak da adlandırılan Özlem Karabulut’ pilatesin faydalarını şöyle anlattı: Bebeğin, anne karnında daha iyi beslenmesini sağlıyor. Anne adayının duruş bozukluklarının ortadan kalkmasını sağlıyor. Sırt, bel ve omuz ağrılarına iyi geliyor. Doğumdaki sancının süresini azaltıyor. Doğumdan sonra tüm kadınların şikayeti olan karın sarkmasını engelliyor. Bu uygulama başladığında, hamile olan ve mezun olan 70 anne adayının, 50′sinin normal doğum yaptığını söyledi.
  Doğum koçu Özlem Karabulut, platesle bebeğe çok oksijen gidiyor, bebeğe odaklanmamız daha rahat oluyor. Mutluluk hormonu olarakta bilinen, Endorfin vücutta artıyor.