Arthur Compton kimdir?

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 11 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Arthur Holly Compton, Arthur Compton biyografisi, Arthur Compton buluşları,Arthur Compton hakkında

  [​IMG]

  Arthur Holly Compton Hayatı
  Arthur Holly (10 Eylül 1892 - 15 Mart 1962) Kendi ismiyle anılan Compton etkisini keşfederek 1927 Nobel Fizik Ödülü'nü alan fizikçidir.

  Arthur Compton,ilk çalışmalarına Princeton üniversitesinde başladı, sonra Minnesota üniversitesine geçti, 1920'de Saint Louis, 1923'te Chicago üniversitelerinde fizik profesörü oldu. Dünyanın dönmesi, katıların öz ısıları ve özellikle X ışınlarının incelenmesinde önderlik yaptı.

  1923 yılında X ışınlarının grafit üzerindeki etkilerini inceleyerek kendi adını taşıyan olayı buldu. Compton olayı, üzerine X ışını düşen hafif atomların etrafa daha büyük dalga boylu X ışını yaydıklarını açıklar. Bu olay ancak ışığın tanecik teorisi ile açıklanabildiğinden, bu teorinin yeniden ilgi görmesine yol açtı. Bundan sonra Compton kendisini kozmik ışınların incelenmesine verdi, 1934'te girginlik dereceleri ayrı iki grubun varlığını tespit etti.

  1927 yılında C. Th. R. Wilson ile Nobel fizik ödülünü paylaştı.

  Önemli eserleri
  The İntensity af X-Rays, Reflection and the Distribution of Electrons (X Işınlarının Şiddeti, Elektronların Yansıması ve Dağılımı) 1922,
  X-Rays in Theory and Experiment (Deney ve Teoride X Işınları) 1935.
  kaynak:wikipedia​