arkadaşlık ile ilgili hikaye örnekleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 18 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çölde yolculuk eden iki arkadaşın yolculuğunun bir noktasında bir münakasa olur ve biri diğerine tokat atar.

  Tokadı yiyenin canı acır ama bir iey söylemeden kuma şöyle yazar :

  "BUGÜN EN iYi ARKADAŞIM BENi TOKATLADI".

  Bir vahaya gelene kadar yürümeye devam ederler ve suya girmeye karar verirler. TokadI yiyen bataklığa saplanır ve boğulmaya başlar ama arkadaşi kurtarır. Yari boğulmadan kurtulduktan sonra bir taşa şöyle yazar :

  "BUGÜN EN iYi ARKADAŞIM HAYATIMI KURTARDI".

  Tokadı atan ve hayat kurtaran sorar : "Canını acıttığımda kuma yazdın neden şimdi taşa?"

  Diğeri cevaplar : "Birisi canımızı yaktiğında kuma yazmalıyız ki bagışlama rüzgarı silebilsin ama biri bizim için iyi bir sey yaparsa tasa kazimaliyiz ki hiç bir rüzgar silemesin.

  ------------------------------------------------------------------------------------

  Bir zamanlar,bir köyde yaşayan bir kız varmış oradaki herkes gibi oda çalışırmış günlerden bir gün o köye şehirden gelen bir kız gelmiş. adıda gülmüş köylu kızında ise akgülmüş bu ikisi birbiriyle bir gün karşılaşmış akgül çok güzel çok akıllı imiş gül ise cok güzel çok kurnaz imiş dost olmuşlar. hep kolkola yürürlermiş günlerden bir gün oraya bir kız daha gelmiş bu seferki’nin adi beyaz gülmüş güzel mi güzel ama beceriksiz sinirli kendini beyenenlerdenmiş ama bu bu kez Amerikadan Türkiyeye Ordanda köye gelmiş işte bir gün güller karşılaşmış beyaz gül kıskancından çatlıyormuş gül ile akgülü kıskanıyormuş bir gün gül ile akgülü küstürmüş fakat bununla da yetinmemiş birbirine düşman kestirmiş. Sonra beyaz gül köyde hiçbir iş yapmazken akgül ile gül tarlada çalışırken barışmışlar sonra beyaz güle demişler gel senide alalım aramıza demişler fakat beyaz gül ısrar etmiş ben size katılmam demiş ve sonra gine bir gün köyde kavga cıkmış bu kavgaya akgül ile gül karışmış sakin olun neden kavga ediyorsunuz ki kavga her şeye karşımı olacak sanıyorsunuz eğer siz kavga etmeseniz mahalle çorbaya dönmezdi. Eğer şimdi kavga etmek yerine oturup çay içip sohbet etseniz herkesin açısından iyi olur hep kavga etmekle elinize bir şey geçmez ne olur bırakın şu kavgaları demiş ve yoluna devam etmişlerdi sonradan herkes akgül ile gülün söyleniyordu ne diyorlardı sizce ah ne güzel arkadaşlık her şeyi yeniyor.

  -----------------------------------------------------------------------------------------------

  Bir zamanlar iki arkadaş çölde yolculuk yapıyorlardı. Yolun bir yerinde aralarında tartışma çıktı ve arkadaşlardan birisi diğerinin yüzüne tokat attı. Tokat yiyen arkadaşın canı yanmış. kalbi kırılmıştı; ama hiçbir şey demedi. sadece eğilip kuma şunları yazdı:

  “Bugün en iyi arkadaşım yüzüme tokat attı.”

  Yürümeye devam ettiler. Suları bitmek üzereydi. Neyse ki. sonunda bir vahaya ulaştılar. Doya doya su içtiler. mataralarını doldurdular. Sonra. suda yıkanmaya karar verdiler. Tokat yemiş olan arkadaş. suyun balçıklı kısmına takıldı. Git gide batıyordu. Ama arkadaşı hemen atılıp onu kurtardı. Suda boğulmanın eşiğinden kurtulan arkadaş. biraz ötedeki bir kayanın yanına gitti ve kayanın üzerine şu yazıyı kazıdı:

  “Bugün en iyi arkadaşım hayatımı kurtardı.”

  Diğeri sordu:

  Senin canını yaktıktan sonra kumun üstüne yazmıştın. şimdi ise bir kayanın üstüne yazıyorsun. neden?”

  Arkadaşı ona şöyle cevap verdi:

  “Birisi bizi incittiğinde, bunu kumun üstüne yazmalıyız. Ta ki affedicilik rüzgarları onu kolayca silebilsin. Fakat. birisi bize iyilik yaptığında onu kayanın üstüne nakşetmeliyiz ki. Ne öfke ne intikam rüzgarları onu oradan silemesin.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ağu 2014