arjinin nedir, arjinin büyüme hormonu

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 22 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Arjinin büyüme hormonu nedir, nasıl kullanılır?

  Arginin vücut tarafından üretilen ikincil amino asitlerden biridir Amino asitler, sağlıklı bir beden için zorunludur, tüm hücrelerimizin yapı taşlarıdır ve protein üretiminde esastır.
  L-Argininin yararları üzerinde halen çalışılmakta olup, sonuçlar arasında, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını genişletmek, karaciğerin detoksive olmasına aracı olmak, ve erkekte fertilitiye katkıda bulunmak sayılabilir L-arginin aynı zamanda bedenin insülin ve büyüme hormonu salgılaması konusunda da yaşamsal bir rol oynamaktadır.
  Beden içinde üretilebilmesine karşın, L-Arginin hem ilave olarak, hem de bir takım besinlerden alınabilir Eğer sağlıklı ve dengeli bir diyet dahilinde besleniyorsanız büyük olasılıkla dışarıdan L-Arginin desteğine gereksiniminiz yoktur.

  Arginine Hangi Besinlerde Bulunur?

  Çikolata, keçi boynuzu, yer fıstığı, hindistan cevizi, badem, soya fasulyesi, süt ürünleri, beyaz un, et, yulaf, ceviz ve buğday arginin içeren besinler arasındadır.  Arginine Faydaları Nelerdir?
  Bağışıklığı geliştirir: L-Argininin beden üzerindeki en önemli etkilerinden biri, timus bezi aktivitelerini çoğaltmaktır Timus bezi T-hücrelerini üretmekten sorumludur, ve bedende ne kadar yüksek oranda T-hücresi varsa, bağışıklık sistemi o denli güçlü demektir L-Alginin, yeni T-hücreleri üretmekte bedene yardımcı olur ve karşılığında kanser, tümör büyümelerinin yavaşlamasında; AIDS gibi bedenin bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklarda etkilidir

  Arginine Yan Etkileri Nelerdir?
  L-Argininin yan etkilerini bütünüyle anlayabilmek için, daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir Ancak, büyüme çağındaki çocuklar, herpes veya şizofreni hastalığı olanlara L-Arginine takviyesi verilmemesi gerektiği saptanmıştır Bu konuda daha fazla bilgi için doktorunuz veya beslenme uzmanınıza, sizi aydınlatması yönünde danışmalısınız