Arjantinin İklimi

'Ülkeler' forumunda zamaneanne tarafından 11 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


  1. Arjantinin İklim Özellikleri


    Arjantinin İklimi Nasıldır


    Arjantin Güney Amerika kıtasında yer almaktadır. Güney Amerikanın iklim özelliklerini taşımaktadır.Arjantinin sahip olduğu toprak Güney Amerika Kıtasında 2. dünya genelinde ise 8. en büyük topraktır. Şili (5308 km), Bolivya (832 km), Paraguay (1880 km), Brezilya (1261 km) ve Uruguay (580 km)'la sınırı bulunmaktadır.

    Ülkenin okyanus cephesindeki güney ucu nemlidir ve sıcaklıklar da hiçbir zaman yüksek değildir.Arjantini Kuzeybatıdan Güneybatıya doğru geniş bir kurak kuşak boydan boya aşar. Bu “kurak köşegen And Dağlarındaki yüksek platolarda ve havzalarda başlar, dağ eteklerinde sürer (Mendozada yılda 193 mm yağış görülür) ve Patagonya kıyısında sona erer (200 mmnin altında yağış). Pampada iklim Atlas Okyanusu kıyısından iç kesime doğru gittikçe değişir. Río de la Plata yakınında yağışlı (1200 mm) ve genellikle yumuşak olan iklim iç kesimde karasal ve kuraktır.

    Yağışlar, yaz mevsimi boyunca giderek yoğunlaşır ve getirdikleri nem, hemen büyük bir buharlaşmaya uğrar. 600 mm eşyağış eğrisi, Bahía Blancadan Córdobaya kadar geniş bir yay çizer. Böylece “yağışlı Pampadan “kurak Pampaya geçilir.