Arjantinin Bitki Örtüsü

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 5 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Arjantinin Bitki Örtüsü  Arjantinin Bitki Örtüsü Nedir

  Arjantin Cumhuriyeti Batı boylamları arasında, Güney Amerika Kıtasında yer alan bir ülkedir. Arjantinin toplam yüzölçümü 2.791.810 km²Türkiye'den yaklaşık 3,5 kat büyük , nüfusu ise 2001 yılı nüfus sayımı rakamlarıyla 36.260.130 kişidir.

  Ülkenin okyanus cephesindeki güney ucu nemlidir ve sıcaklıklar da hiçbir zaman yüksek değildir. Ushuaiada yaz mevsiminde 9,2˚C, 3700 km uzaklıktaki kuzey uçta, yani Misiones Eyaleti'ndeyse, iklim sıcaktır, yağışlıdır ve burada çay yetiştirilir. Ülkenin geri kalan bütün bölgelerinde Kuzeyden Güneye doğru sıcaklıklar azalırken, iklimin başlıca özelliği kurak olmasıdır. Arjantini Kuzeybatıdan Güneybatıya doğru geniş bir kurak kuşak boydan boya aşar. Bu “kurak köşegen And Dağlarındaki yüksek platolarda ve havzalarda başlar, dağ eteklerinde sürer (Mendozada yılda 193 mm yağış görülür) ve Patagonya kıyısında sona erer (200 mmnin altında yağış). Pampada iklim Atlas Okyanusu kıyısından iç kesime doğru gittikçe değişir. Río de la Plata yakınında yağışlı (1200 mm) ve genellikle yumuşak olan iklim iç kesimde karasal ve kuraktır. Yağışlar, yaz mevsimi boyunca giderek yoğunlaşır ve getirdikleri nem, hemen büyük bir buharlaşmaya uğrar. 600 mm eşyağış eğrisi, Bahía Blancadan Córdobaya kadar geniş bir yay çizer. Böylece yağışlı Pampadan kurak Pampaya geçilir.
  Pucará de Tilcara

  Anlatılan bu koşullar nedeniyle Arjantinde orman azdır. Ülkenin büyük bir bölümü, çayırlar ve dikenli çalılıklarla kaplıdır. Ülkenin Patagonyanın Kuzeyinde kalan batı yarısı ağaçsılardan ve az çok dikenli, az yapraklı küçük ağaçsılardan oluşan seyrek bir bitki topluluğuyla (monte) örtülüdür. Patagonya çakılları arasında az miktarda çalılık ve bazı buğdaygiller tutunmuştur. Doğal halinde yüksek otlardan oluşan uçsuz bucaksız bir çayır ve kötü bir otlak olan Pampa, Avrupadan yeni ot türlerinin getirilmesiyle ve üçgül ile yoncanın yaygınlaştırılmasıyla değiştirilmiştir.