Arjantin Tarihi

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 19 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Arjantin Ülke Tarihi
  Arjantin Tarihi Hakkında
  Arjantinin Kuruluşu ve Tarihi

  Arjantin Tarihi

  Amerika kıtası keşfedildikten sonra Avrupa devletleri hızla bu kıtada koloniler kurmaya başladılar. 1536,da Arjantin,e gelen İspanyollar bugün Buenos Aires olarak bilinen yerde ilk koloniyi kurdular. Fakat şehre yerleşme ancak on sekizinci yüzyılda oldu. Arjantin 1776 ya kadar İspanya ya bağlı Peru Genel Valiliğince idare edildi. Bu seneden sonra La Plata Genel Valiliği kuruldu ve Buenos Aires genel valiliğin başkenti oldu.

  İkinci Dünya Savaşı esnasında Arjantin hükumetlerinin gizli ve kamufle edilmiş Nazi tarafdarı tutumları, Amerika Birleşik Devletleri ve batı yarım küresinin diğer ülkeleri ile münasebetlerinin gerginleşmesine ve Arjantinin Pan-Amerikan Konseyinden çıkarılmasına sebep oldu. Resmiyette bütün harp esnasında tarafsız kalan Arjantin, 1945 ilkbaharında müttefikler tarafına girdi. Geniş ölçüde ABD,nin desteği sebepiyle o sene sonuna doğru Birleşmiş Milletler üyesi oldu ve teşkilatın meselelerinde önemli bir rol oynadı.

  Harpten sonra general olan Juan Domingo Peron kendine kuvvetli bir pozisyon hazırlamayı başarmış ve 1946 Şubatında Arjantin Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Eşi Eva Duvarte de Peron,un yardımıyla enerjik ve sert bir idare kurmayı başararak, zamanında, siyasi desteğini silahlı kuvvetlerden almaya çalışan sınıflara sözünü geçirmesini bilmiştir. Basını bir devlet organı haline getirmiş ve totaliter bir rejimin başkanı olarak kendisine daha büyük yetki vermesi için anayasayı değiştirmiştir.

  İşçi sınıfları arasında çok sevilmiş ve hatta kahraman olarak tanınmıştır. Fakat askeri bir darbe ile 1955,te devrilmiş, uzun seneler sürgünde yaşamış ve bilahare dönerek 1973,te devlet başkanı olmuştur. Bir yıl sonra ölmesi üzerine İsabel Peron olarak tanınan üçüncü karısı devlet başkanı oldu. Ülkenin birlik ve beraberliğini sağlıyamayınca 1976,da ordu tarafından devrildi.

  Arjantin,in eski devlet başkanlarından General Galtier İngiltere,ye ait, fakat kendilerine çok yakın olan Falkland adalarını Nisan 1982,de işgal etti. İngiltere ile olan savaşı Arjantin kaybetti ve adaları İngilizler tekrar geri aldılar. Gerek yapılan savaş ve gerekse bu durumda bazı devletlerin uyguladıkları ekonomik ambargo, Arjantin,in iktisadi durumunu çok sarstı. Bu durumda askeri idare 1983 yılı sonlarında seçime giderek idareyi sivillere teslim etti. Böylece yedi sene süren askeri idareden sonra normal idare tekrar tesis edildi.

  1930,dan bu yana Arjantin,de hiçbir sivil idare 6 seneden fazla iktidarda kalamamıştır. 1819 yılından bu yana 46 devlet başkanından sadece ikisi, askeri darbesiz seçimle görevini devir-teslim etmiştir. 1989,da Raul Ricardo Alfonsin,in yerine Carlos Menem (El Turco) seçilmiştir.
  Resmi dil İspanyolca Başkent Buenos Aires Devlet başkanı (aynı zamanda başbakan): Néstor Kirchner Yüzölçümü
  Toplam
  su %'si Ülkeler arasında 8'inci
  2.766.890 km²
  %1,1 Nüfus
  Toplam (2003)
  Nüfus yoğunluğu Ülkeler arasında 30'uncu
  39.144.753
  14/km² Bağımsızlık
  İlanı
  Tanınması İspanya tarafından
  9 Temmuz 1816
  1821 Portekiz tarafından GSMH (Satın alma gücü paritesi)
  Toplam (2003)
  Kişi başına GSMH Ülkeler arasında 23'üncü
  403.800 milyar $