Arılar Ordusu Kitabı Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Aysell tarafından 22 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Arılar Ordusu kitap özeti
  Arılar Ordusu özeti  Arılar Ordusu kitabının yazarı: Bekir Yıldız

  KONUSU: Hz. İbrahimin çocukluk döneminde, arıların bir*lik olarak, Nemrutu nasıl hakladıkları anlatılmaktadır.

  HHükümdar Nemrut, hükümdarların en büyüğüydü. Yedi dağları aşmış ünü, kırk dağların Ötesindeki insanları titretirdi Kimi zaman tanrı olduğunu bile söylerdi İşte bu Nemrut, topal bir arı tarafından öldürüldü. Nasıl mı?
  Topal Andan dinleyelim: “Kraliçe arı bir gün hepimizi topladı
  ve insanların boş şeylerle uğraştıklarını, hatta Nemrutun da aynı oldu*ğunu, bu yüzden başlarına olmadık işler açılacağını anlattı.
  Aynı gün gecesi, Nemrut bir rüya görmüş. Rüyasında yeni doğmuş bir çocuk, büyüyor ve kendisini öldürüyormuş. Sabahı beklemeden emirleri yağdırmış: “Yeni doğmuş bütün erkek çocukları öldürün, hamile kadınları da şehrin dışına sürün.
  Bütün çocuklar kılıçtan geçirildi. Anaların ağıtları dağları, taşları inletti. Bulunduğum mağaraya, bir kadın bir çocuk getirip, yüzlerce defa Öptükten sonra bıraktı, gitti. Çocuk uyanmasın diye hiç ses çıkarmadım. Sabah oldu, gün ışıdı, uyandı. Birbirimize bakıp gülümsedik, sonra ikimizde ağladık. Sonra bir ceylan geldi, ceylan memesinden çocuğu emzirdi. Üç can olmuştuk- Benim ismim Tek Kanat, çocuğun ismi Bilge idi. Ceylanın ismi yoktu.
  Aradan on beş yıl geçti. Bilge ile beraber şehre inmeye karar verdik. Yürüyüp, geldik. Bir tapmağa girdik. Her taraf put doluy*du. Bilge, insanlar, “boşu boşuna bunlara tapıyorlar diyerek, eline bir balta geçirip hepsini kırdı. Sadece büyük putu kırmadı. Baltayı götürüp bu putun boynuna astı. Çok korkmuştum. Bu yüzden Bİlgeye arkamı döndüm.
  Bana seslendi. “Bak dedi. Biz, bizi yaradam arıyoruz. Ay ola*maz, güneş olamaz, bu putlar hiç olamaz.
  Bu esnada, Nemrut tapmağa gelmişti. Etrafında bir yığın as*ker ve halk vardı. Her yerin harabe haline geldiğini görünce hid*detli bir şekilde sordu: “Kim yaptı bunları?

  Bilge korkmamış, ayakta dimdik duruyordu. “Balta kimin boynunda ise o yapmıştır dedi. Nemrut daha da kızdı:
  “O bir put, nasıl yapabilir ki bunu? deyince, Bilge cevabı ya*pıştırdı: “Madem öyle niye onlara tapıyorsunuz?
  Nemrut, dünyanın en büyük ateşinin yakılması için emir verdi.
  Bilgeyi de hapsettiler. Ben de omzundaydım.
  Ertesi gün Bilgeyi zindandan çıkarıp Nemrutun huzuruna getirdiler. “Tövbe et, putları onar, seni affedip putçu başı yapayım dedi. Bilge cesurca, “İnanmadığım şeyleri yapmam ve tapmam, siz de yapmayın ve tapmayın, ateşin vız gelir bana dedi.
  Nemrud emir verdi. Ateşe atmaya çalıştılar. Ateş o kadar güçlüydü ki, kimse ateşin yanına yaklaşamıyordu. Çare olarak ateşin ortasına havadan fırlatmaya karar verdiler. Bana omzunun üzerinden hemen ayrılmamı söyledi. Çaresiz kabul ettim. Hızla uçarken, alevlerin yerini bir serinliğe bıraktığını hissettim. Yüksek bir yere konup ateşe bakayım dedim, bir de ne göreyim. Ateş yok. Her taraf yeşillik, her taraf su, her taraf balık. Sevinçle uçup tekrar Bilgenin omzuna kondum. “Bu bir mucize dedi. “Ama, keşke olma*saydı dedi. “Nemrut şimdi başka bir oyun yapacaktır. “Ah keşke birlik olabüseydik. Bilge haklı çıkmıştı. Nemrut yen emirlerini sıraladı. “Bunu zindana atın, yarın meydanda ordum ile savaşacak Bilgenin birlik olabüseydik kelimelerini düşünüyordum. Ben ne yapabilirdim. Ertesi gün, Bilgeyi zindan dan çıkarıp meydana getirdiler. Ordu bütün haşmetiyle dizilmişti. Birden ikiye ayrıldı, aradan Nemrut geldi ve Bilgeye: “Sana son fırsat diyordu. Sözleri duyamadım. Aklıma bir şey gelmişti. Hemen arılar ordusunun yanına gittim. Arı beyine durumu anlattım, planları yaptık ve tekrar meydana geldik. Baktım Nemrut beyaz atıyla en öndeydi. “Beyaz atlıya hücum dedim. Milyonlarca arı bir anda Nemrutun, kumandanları ve askerlerinin araşma daldık. Hepsi ne yapacakla*rını şaşırmışlardı. Nemrut kaçmaya başladı. Peşinden takip ettim. Bu arada, Bilge halkla beraber askerlerin hakkında geliyordu.

  Nemrutu tam yakalayacaktım ki, demir kapıyı kapattı. Bir o yana, bir bu yana baktım, içeri nasıl girecektim? Anahtar deliğin*den. Hemen girdim. Nemrutu nasıl öldürebilirdim? Başına doğru uçup, burun deliğinden girdim, hızla kafasının içine doğru yürüyordum. Deliye dönmüştü. Kafasını sağa-sola vurmaya baş*ladı. Yetmedi, kumandanları tokmakla kafasına durmadan vur*malarına rağmen, yine de çare olamadılar. Son çare olarak Nem*rutun başını kesip, yeni bir baş takmaya karar verdiler. Başını kestiler. Ben de uçtum, Bilgeyi buldum ve yine omzuna kondum.
  Nemrut ölmüş, halk zaferi kazanmıştı. Artık vedalaşma za*manı gelmişti. Bilge bana: “Uç sevgili Tek Kanat uç. Git bu masalı her yerde an*lat Git başka diyarlara, de ki, birlikten kuvvet doğar. De ki, zalim*lerin hakkından ancak birlik olunursa gelinir. dedi.
   


Similar Threads: Arılar Ordusu
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Arılar Ordusu Bekir Yıldız 25 Kasım 2011
Etüt Merkezi Atatürkün Çanakkale Savaşındaki başarılarını gösteren gazete haberleri 9 Aralık 2012
Etüt Merkezi atatürk'ün askeri başarıları hakkında bilgi 22 Aralık 2010