Arif Nihat Asya Hayatı

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 15 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Arif Nihat Asya Kimdir


  Arif Nihat Asya Biyografisi

  Arif Nihat Asya 7 Şubat 1904, Çatalca İstanbul da domuştur milliyetçi şiirleriyle tanınan ve Adana'nın kurtuluş günü olan 5 Ocak günü yazdığı ünlü Bayrak şiirinden dolayı Bayrak şairi" olarak da anılan Türk şairdir.

  Arif Nihat Asya Ted Koleji'ni ve İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümünü bitirdi. Adana, Malatya, Edirne, Tarsus, Ankara ve Kıbrıs'taki liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1950 yılında Seyhan (Adana), ve 1954 yılında da Eskişehir milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Milletvekilliğinden sonra tekrar bir süre daha öğretmenlik yaptı. Ankara Gazi Lisesi'nde edebiyat öğretmeni iken 1962'de emekliye ayrıldı.

  Yeni İstanbul ve Babıalide Sabah gazetelerinde yazılar yazdı. Aruzla başladığı şiirde rubailer, gazeller yazdı. Özellikle rubailere büyük önem verdi. Rubailerden oluşan 5 ayrı kitap yazdı. Daha sonra heceli ve serbest vezinli(ölçülü) şiirler yazdı.

  Arif Nihat Asya Milliyetçi şiirleriyle dikkat çeken Arif Nihat Asya, yurdun güzelliklerini, doğasını anlatan, kimi zaman yergici ama Türklüğü yücelten şiirleriyle de bilinir.Arif Nihat Asya 5 Ocak 1975'te vefat etti

  [​IMG]
   
Yükleniyor...