Arif Nihat Asya Edebi Kişiliği

'Eğitim Merkezi' forumunda Masal tarafından 12 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Arif Nihat Asya Edebi Kişiliği Hakkında Bilgi


  Arif Nihat Asya Hayatı ve Edebi Kişiliği


  Cumhuriyet döneminin şâir ve yazarlarındandır.

  [​IMG]

  7 Şubat 1904'te İstanbul Çatalca'da doğdu, 5 Ocak 1975'te Ankara'da yaşamını yitirdi. İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü'nü bitirdi. Adana, Malatya, Edirne, Tarsus, Ankara ve Kıbrıs'taki liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1950-1954 arasında Seyhan (Adana) milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulundu. Milletvekilliğinden sonra tekrar öğrtemenliğe döndü. Ankara Gazi Lisesi edebiyat öğretmeni iken 1962'de emekliye ayrıldı.

  Aruzla başladığı şiirde rubailer, gazeller yazdı. Özellikle rubailere büyük önem verdi. Rubailerden oluşan 5 ayrı kitap yayınladı. Daha sonra hece vezniyle ve serbest vezinli şiirler de yazdı. Ulusçu şiirleriyle dikat çekti. Yurdun güzelliklerini, doğasını anlatan, kimi zaman yergici ama Türklüğü yücelten şiirleriyle bilinir.

  Tarihimizin şanlı sayfalarını şiirleştiren şair, Rubai türünün yeni Türk edebiyatında önemli şahsiyetlerinden kabul edilir. Bayrak ve vatan, onun mısralarında en usta anlatıcısını bulmuştur.

  Şiirimizde, Türk milliyetçiliğinin insan, tarih, tabiat, vatan ve bayrak sevgisini fslâmî bir çeşni içinde ifâde eden şâirlerdendir. Şiirlerinde sâde, temiz, anlaşılır bir Türkçe kullanmıştır. Vezin ve sekile fazla bağlanmamış, daha çok muhtevaya önem vermiştir.