Arı sütü nedir

'Eğitim Merkezi' forumunda YAREN tarafından 27 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Arı sütü nasıl elde edilir?
  Arı sütü nedir?


  [​IMG]

  Bir arı kolonisinde on binlerce işçi arı, binlerce erkek arı ve sadece bir tane ana (kraliçe) arı vardır. Ana arı kovanın herşeyidir, yokluğunda iş düzeni ve üretim durur. Ana arı kovanda tek olduğu gibi, ölümü halinde yerine geçebilecek ikinci bir arıya da izin vermez. Kovanda ana arı adayı olmak demek ölüm demektir.

  Ana arının yok olmasına bir şekilde ölmesi neden olabileceği gibi arıcı tarafından da bilinçli olarak kovandan alınabilir. Ana arı yok olunca koloninin kendisine süratle yeni bir ana arı edinmesi gerekecektir. Bu yeni ana arı eskisinin yumurtladığı son yumurtalardan çıkacaktır.

  Bu yumurtaların arı sütü ile beslenmesi, yeni ana arının arı sütü içinde doğuş ve gelişme evrelerini geçirmesi gerekmektedir. Burada görev yine işçi arılara düşer. İşçi arılar üst çene bezlerinden beyaz renkte, pelte kıvamında, hafif keskin koku ve tatta bir sıvı salgılarlar. İşte arı sütü budur. Bu salgı ile beslenen yumurtalar 16 gün sonra arı olarak gözü terk ederler.
  Arı yetiştiricileri bu safhada larvaları yok ederek, arı sütünü kaşıklarla gözlerden toplarlar. Her bir gözden yaklaşık O, l gram arı sütü alınabilir. Yüzde 65′i su, yüzde 35′i ise protein, yağ, şeker ve vitamin ihtiva eden kuru maddeden oluşmuştur.

  Arı sütü, özellikle sinir sistemi hastalıklarında, yorgunluk sorunlarında, kısırlık ve damar sertliği tedavilerinde, insana güç ve zindelik kazandırmada kullanılan, doğrudan doğadan gelen önemli bir tabii gıdadır. Piyasaya saf veya bala karıştırılmış halde, draje veya tablet halinde sunulmaktadır.
  Alıntı​
   


Similar Threads: Arı sütü
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Sütün Oluşum Aşamaları - Etkinlik 5 Mayıs 2011
Eğitim Merkezi Rutenyum Elementi Kim Tarafından Bulundu ve Kullanım Alanları 3 Nisan 2017
Eğitim Merkezi Rubidyum Elementinin Özellikleri ve Kullanım Alanları 1 Nisan 2017
Eğitim Merkezi Rwenzori Dağları Hakkında Kısaca Bilgi 20 Mart 2017
Eğitim Merkezi Alp Dağları Geçitleri Nerededir? Kısaca 9 Mart 2017