Arapsaçı Çiçeği

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 29 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Arapsaçı Çiçeği Resimleri
  Arapsaçı Çiçeği Bakımı
  Aşkın Gözyaşları Çiçeği Arapsaçı Özellikleri

  [​IMG]

  Aşkın gözyaşı diye halk arasında adlandırılan arapsaçı çiçeğinin diğer adları: Bin yapraktı, Bin bir yaprak otu, Civan perçemi'dir.

  Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu kesin olarak bilinmeyen; ılıman, sıcak ve kurak bölgelerde yetişen Achillea cinsi bitkilerin 100 dolayında türü bulunmaktadır. Bilimsel adında Troya destanı kahramanı Achilleusun (Asil) adını taşıyan ve kitabımıza örnek olarak aldığımız A.millefolium türünün yara iyileştirici etkileri bulunmakta ve Aşilin savaşta yaralanan askerlerini bu bitkiyle iyileştirdiği düşünülmektedir. Kısaca Arapsaçı diye adlandıracağımız bitki, 100 cmye kadar boylanabilir. Çokyıllık pek dayanıklı otsu bitkidir. Sürgünleri dikine uzar ya da yere yayılır. Gümüşi yeşil renkte eğrel-tiotu yapraklarına benzeyen çok fazla sayıda yaprağı; yaz aylarında hoş salkımlar oluşturarak sarı, kırmızı

  pembe ya da beyaz renklerde açan minik çiçekleri vardır. Arapsaçı bitkisi, kayalık bahçelerde yetiştirilmeye, çiçek bahçelerinde diğer bitkilerle birlikte karışık bordürler oluşturmaya pek uygundur. Çiçekleri kurutularak çiçek düzenlemelerine konulur.

  İSTEKLERİ VE ÜRETİMİ

  Arapsaçı bitkisi bol güneşli, sıcak ve kurak ortamları; çok süzek (suyu iyi akıntılı) toprakları sever. Bakımı ve üretimi pek kolay olan bir bitkidir. Bitki, ilkbaharda kökünden bölünerek ya da yeşil gövde çeliklerinin daldırılmasıyla çoğaltılır. Dikim aralığı 45′er cm. olmalıdır. Arapsaçının solan çiçeklerinin kesilip atılması gerekir. Ayrıca bitkinin gelişiminin kontrol altında tutulması için üç yılda bir kökünden bölünmesi de gerekmektedir.

  [​IMG]

  Arapsaçı Bitkisinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

  Toprak: Bahçe toprağına biraz kaba dere kumu ve yaprak çürüntüsü eklenirse, arapsaçı için uygun toprak hazırlanmış olur.

  Su: Bu bitki suyu çok sever. Yazın bolca sulanmalı, yapraklarının kararmaması için saksı toprağı nemli tutularak yapraklarına su püskürtülmelidir. Kışın bitkiye verilen su azaltılır.

  Işık: Çok karanlık olmamak kaydıyla her türlü ışıklı ortamda bitki iyi gelişir.

  Sıcaklık: Serin ortamları seven bitki, kışın en düşük 7 dereceye kadar dayanabilir. Ancak, çok sıcak ortamlarda da bitki bozulur.

  Gübre: İçerisine su eklenerek gücü yarı yarıya azaltılmış standart gübreyle yaz mevsiminde 15 günde bir gübrelenir.

  Saksı Değiştirme: İlkbahar mevsiminde uygun toprak eklenerek saksı bir numara büyüğü ile değiştirilir. İkinci saksı değiştirmeden sonra bozulan bitki elden çıkarılır.

  Budama: Bitkiyi şekle sokmak için arada bir yapraklarının kesilmesi uygun olur.