Aralarında Asal Sayılar Nedir Aralarında Asal Ne Demek

'Türkçe Sözlük' forumunda anniccha tarafından 5 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. ASAL SAYILAR
  Doğal sayılar içerisinde bulunan bir sayı grubudur.Yalnızca 1 e ve kendisine bölünebilen sayılara asal sayılar denir.1 sayısı asal sayı olarak kabul edilmez.En küçük asal sayı 2 sayısıdır ve 2 sayısı asal sayılar içerisindeki tek çift sayıdır.Diğer asal sayılar tek sayı tipindedir.Ancak her tek sayı asal sayı demek değildir.Örneğin 9 sayısı tek sayı olduğu halde asal sayı değildir.Çünkü 9 un 1 ve kendisinden başka bir de 3 olan böleni vardır.Dolayısıyla asal sayı değildir.
  İki basamaklı doğal sayıları tespit etmek kolaydır.bunun için sırasıyla 2 ye,3 e,4 e, 5 e ,7 ye ,11e v.b. bölünen sayıları eleriz.Geriye asal olan sayılar kalır.(Aşağıdaki resimde olduğu gibi)
  Asal sayılar e.b.o.b ve e.k.o.k hesabında kullanılır.
    2. doğru açıkladın fakat 4 asal değildir kardeşim 2 ye bölünür onu düzeltmelisin
    3. evet 4 ile 9 aralarında asal değil 3 ile 9 aralarında asaldır.......
    4. ya size bi soru :
  1531531534x , 11 basamaklı sayısının 9 ile tam bölüne bildiğine göre x için aşağıdakilerden hangisi doğrudur ?
  a ) x ile 4 aralarında asaldır
  b)x çift sayıdır
  c)x en kücük asal sayıdır
  d)x 3ile tam bölünür
  lütfen cevapların şimdiden tşkkkk
    5. 4 ile 9 aralarında asal çünkü sadece ortak olarak ikisi 1 e bölünüyo ama 3 ile 9 aralarında asal değil çünkü ortak bölenleri 3 onların
    6. evet.doğru.çünkü iki sayının aralarında asal olması için sayıların asal olması gerekmez.örnek;1 ile5 aralarında asaldırr
    7. x 5 tir çünkü 9'a bölünebilme kuralına göre verilen sayının bütün rakamlarının toplamı 9' tam bölünebilmeli. Bu durumda x 5'tir 4 ile5 aralarında asaldır.
    8. 1 den başka pozitif ortak böleni olmayan sayma sayılarına aralarında asal sayılar denir. Örnek : 4 ile 9 aralarında asaldır. 7 ile 11 aralarında asaldır.