Arafat Ne Demektir

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 2 Kas 2011 tarihinde açılan konu


 1. Arafatın Nedir Açıklaması

  Arafat Nedir Anlamı

  Hacıların Kurban Bayramı'nın Arife Günü toplandıkları Mekke'nin doğusundaki tepeye Arafat denir

  Mekke-i mükerreme şehrinin yirmi beş kilometre güneydoğusunda, haccın farzlarından biri olan vakfenin yapıldığı yer ( alan ).

  Adem aleyhisselam ile Havva validemiz Cennetten ayrılıp yeryüzüne indirildikten sonra, Arafatta buluşmuşlardır. Bu Güne “ Arefe bu yere de “ Arafat dendi. Arafatın hududu Batn-ı Urene üzerinde yükselen dağdan (Vadiyi Urene hariç) Vasıke doğru uzanan Urene Dağlarına ve bu dağların Arafat Vadisi ile birleştiği yere kadar olan sahadır. Peygamber efendimizin Arafe günü vakfeye durduğu ve mübarek hutbesini okuduğu yer ise, Arafat ortalarında “ Nabit denilen yüksekçe bir tepedir. Bugün burası Cebel-ür-rahme diye bilinmektedir. Adem aleyhisselam ile Havva validemiz, Cebrail aleyhisselamın yol göstermesiyle Arafat Ovasında buluştular. Adem aleyhisselam Arafat Ovasının ortasında bulunan Cebel-i rahme Tepesi üzerinde iken, Allahü tealadan rahmet ve mağfiret dileyip duası kabul oldu. Onun için bu tepe, Cebel-i rahme diye anıldı.

  Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Arafatın hepsi vakfe yeridir. Mina Vadisinin hepsi kurban kesilecek yerdir. Arafe günü, Arafatın Vadiy-i Urene denilen yerinden başka herhangi bir yerinde öğle ve ikindi namazlarından sonra bir mikdar vakfeye durmak şarttır. Vakfe, Arafatta bulunmak demektir.

  Allahü teala Kuran-ı kerimde mealen buyurdu ki: "(Hac mevsiminde ticaretle) Rabbinizden rızık istemenizde bir günah yoktur. Arafattan (orada vakfeden sonra Seller gibi) boşanıp (hep birlikte) aktığınız zaman Meşar-i Haramın yanında Allahı zikredin. O, size nasıl hidayet ettiyse, siz de O'nu öylece anın. (Bakara suresi : 198). Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem de buyurdu ki: “Arefe günü Allahü teala Arafatta vakfe yapanlardan razı olur. Sonra onlarla meleklere karşı iftihar ederek: Bunlar ne istediler ki işlerini bırakıp burada toplandılar. der.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Oca 2013