Araçlarda çocuk koltuğu bulundurmak zorunlu

'Haberler' forumunda HazaN tarafından 2 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren araçlarda çocuklar için oto koltuğu bulundurmak zorunlu hale geldi.
  Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde, 1 Haziran'dan itibaren Türkiye'de de yeni trafik yönetmeliği geçerli olmaya başladı. Yönetmelik oto koltuğu kullanılması gereken durumları şöyle açıklıyor.

  [DIKKAT]Emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda, 1.35 metreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklar için de, ağırlıklarına uygun oto güvenlik koltukları kullanılması zorunludur.[/DIKKAT]

  Çocukların kilolarına göre öneriler;

  0-12 aylık (0-9 kg) bebekler için yapılmış olan ana kucağı modeli tercih ediliyor. Arka koltuğa, bebeğin yüzü arka cama bakacak şekilde yerleştiriliyor.

  4 yaşına kadar (10-18 kg) hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı. Bunlar arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilebilir. Çocuk mümkün olduğu kadar uzun süre, 0-12 aylık dönemde olduğu gibi, oto koltuğunda yüzü arkaya bakacak şekilde seyahat etmeli.

  4-12 arasında (15-36 kg arası) çocuk, boy ve kilo olarak hareketli koltukları kullanamayacaktır ve henüz emniyet kemeri de kullanmaya hazır olmadığından yükseltici çocuk güvenlikli oto koltukları kullanılmalı.

  Emniyet kemeri, 12 yaşından sonra takılmalı.

  Unutmadan söyleyelim bu yasa minübüs ve ticari taksileride kapsıyor. Yani çocuğun mu var derdin var
   
Yükleniyor...