Arabistanlı Lawrence

'Tarih Bölümü' forumunda alemşah tarafından 26 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Thomas Edward Lawrence ve beraber çalıştığı arkadaşlarının Türk hedeflerine yönelik gerçekleştirdikleri gizli uçuşlarla ilgili, özellikle günlükler olmak üzere birçok yazılı belge ortaya çıktı.
  [​IMG]
  Birinci Dünya Savaşı sırasında pek çok farklı görevde yer alan ve Osmanlı Devleti topraklarında bulunan Arapları Osmanlı yönetimine karşı başkaldırıya kışkırtmak için İngiliz Hükümeti tarafından görevlendirilmiş olan ajanın günlüklerdeki kayıtlarında, Osmanlı'da geçirdiği günlük hayatının yanı sıra, Osmanlı'yı hedef alan pek çok önemli uçuş da ayrıntılarıyla belgelendi.

  Söz konusu uçuşlar için kullanılan bir grup uçak, gizli görevler için Yarbay Lawrence ve ekibi tarafından 1917'de Osmanlı İmparatorluğu'nda gerçekleşen Arap isyanlarında da kullanılmıştı.

  İngiliz The Telegraph gazetesinde Türklere yönelik saldırılara ilişkin haberde şu ifadeler yer aldı:

  "Gizli misyonların arasında, Türk demiryollarını bombalamak, sevkiyat güzerg'hlarının yolunu ve telgraf hatlarını kesmek de vardı. George Hynes, uçakları uçuşa ve harekata elverişli tutmakla yükümlüydü. Üstelik ekip, dondurucu soğuk ve 100 dereceye kadar çıkan sıcaklar arasında değişen zor hava koşullarında yaşamak ve çalışmak durumundaydı."

  Ancak, günlüklerde bulunan verilerden en dikkat çekici olanı, uçuşların, İngiliz meclis üyelerini de içeren elit bir grupla beraber 1918'de Türklere karşı kullanılması ve şaşırtıcı bir şekilde, bu uçuşlardan İngiliz askeri teşkilatı RAF'ın dahi haberli olmadığının açıklanması oldu.

  sabah