Arabanızı Sel Felaketinden Nasıl Korumamız gerekir..

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Romantiq tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Devletin doğal afetlere olan müdahalesinin kısıtlı olduğu düşünüldüğünde bazen maddi ve manevi olarak kendimizi korumamız çok önemli. Aynı şekilde selden etkilenen otomobili de eski haline döndürmek gerekir. Yeni nesil otomobillerin çoğunun ekipmanları elektronik kontrollü çalıştığı için, yağmur suyuna karşı dayanıklı olsa da selde direncini kaybederler.

  Başta; ECU, hava emiş sistemi ve emme manilfoldu, ateşleme ile yakıt sistemleri, marş motoru, alternatör, akü bağlantıları ve alarm devre dışı kalır. Otomobilin motor bölümü sürücüye çok fazla masraf çıkartabilir. Otomobilin ıslanan iç döşemeleri, nemi kendi içerisinde tutarak, araç içinin hem kötü kokmasına hem de taban saçlarının korozyona uğramasına neden olur.

  Otomobilin alt bölümündeki çeşitli metal parçalar, sel suyundan olumsuz etkilenir. Otomobilimiz kapalı otoparkta dahi olsa hiç kimse otomobilinin sel sularının altında kalamayacağına dair garanti veremez. Ama her sürücü kendi aracı için alacağı birkaç tedbir sayesinde en az zararla kurtulabilir.

  Otomobil motorunu sudan korumak için neler yapmalı?

  Otomobil park halindeyken yağan şiddetli yağmurda onu kapalı bir otoparka alamayabilirsiniz. Bu durumda başta ateşleme veya yakıt sistemi olmak üzere, alarm, akü gibi hassas parçaları su geçirmez parçalarla (naylon) sarmak ekipmanların muhafazasını arttıracaktır.

  Otomobili sele karşı korumak için bir kaç küçük tedbir

  Öncelikle doğru park etmek

  Otomobili park ederken çoğu zaman yer seçme şansımız yoktur. Park edeceğimiz zaman diğer araçların geçişini hesaplarken yağmurun yağışı, nerede birikebileceği ve otomobilin ne kadar etkileneceğini hesaplamak çok önemlidir. Bunun için genelde yüksek ve etrafı açık alanlar otomobilin parkı için idealdir.

  Otomobil sel suyuna maruz kaldığında

  Sel suyu, otomobilin lastiklerinden itibaren yükselmeye başladığında, motor hiç çalıştırılmadan çağrılacak kurtarıcıyla otomobil, en yakın yetkili servise götürülmelidir. Burada yetkili servis, otomobilin tüm ekipmanlarını kontrol eder ve gerekli onarım veya değişimi yapabilir.

  Kasko veya sigortadan yararlanmak

  Özellikle; çarpma, devrilme ve çalınmaya karşı, hasarı karşılayan kasko sigortası, bu özelliklerinin dışında birçok şirket tarafından müşteriye farklı paketler de sunabiliyor. Bu paketler arasında bulunan ve otomobilde sel ya da su baskınına karşı araçta oluşan zararları da karşılayan seçeneğin tercih edilmesi en doğru olanıdır.

  Benim Arabam olsaydı ilk işim sigortalatmaktı ..