Ara Güler Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 10 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ara Güler Hayatı
  Ara Güler Biyografisi

  Ara Güler 1928de İstanbulda doğdu.Ara Güler 1951 yılında Getronagan Lisesinden mezun oldu.Ara Güler Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalıştı. Yine aynı yıllarda Muhsin Ertuğrulun açtığı tiyatro kurslarına devam etti. Ara Gülerin Amacı rejisör veya oyun yazarı olmaktı.

  Ara Güler Gazetecilik yaşamına 1950de Yeni İstanbul gazetesinde başladı. Ara Güler Bu yıllarda Ermenice gazete ve edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine devam ediyordu. 1961 yılına kadar Hayat dergisinde fotoğraf bölümü şefi olarak çalıştı. 1961de İngilterede yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl ASMPye (Amerika Dergi Fotoğrafçıları Derneği) kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiyeden tek üyesi oldu. Fotoğraf dünyasının çok önemli yayınlarında fotoğrafları kullanıldı, kendisinden bahsedildi. ABDde, Almanyada, Pariste çeşitli sergiler açtı.

  Ara Güler Bu arada, Bertrand Russel, Winston Churchill, Arnold Toynbee, Picasso, Salvador Dali gibi birçok ünlünün fotoğrafını çekti, röportajlar yaptı.

  Ara Güler 1979da Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin foto muhabirliği dalındaki birincilik ödülünü aldı.

  Ara Güler 1980de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılık tarafından kitap haline getirildi. 1986da Hürriyet Vakfınca basılan, Prof. Abdullah Kuranın yazdığı Mimar Sinan kitabını fotoğrafladı.Ara Güler Bu kitap 1987de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı. 1989da Hil Yayınları Ara Gülerin Sinemacıları kitabını yayınladı. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları, 1992de Fransada Edition Arthaud, ABD ve İngilterede Thomas and Hudson, Singapurda Archipelago Press tarafından Turkish Style başlığıyla, Fransada ise Albin Michel yayınevi tarafından Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayınlandı. Dünya Şirketler Grubu 1994te Eski İstanbul Anıları, 1995te Yitirilmiş Renkler kitabını yayınladı. Ana Yayıncılık ise 1994te Bir Devir Bçyle Geçti, Kalanlara Selam Olsun ve 1995te Yüzlerinde Yeryüüz adlı kitapları yayınladı.

  Ara Gülerin fotoğraflarının büyük bir bölümü Fransa, ABD ve Almanyada çeşitli müzelerde sergilenmektedir.

  [​IMG]