Apple ipad2 özellikleri, fiyatı

'Haberler' forumunda HazaN tarafından 4 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. dünyanın ilk tablet bilgisayarı iPad2
  [​IMG]
  ipad2 özellikleri, ipad2 hakkında bilgi

  Geçtiğimiz sene Ocak ayında tanıttığı ve Nisan ayında satışa sunduğu iPad ile 15 milyondan fazla satan ve pazarın%90'ını kontrol etttiğini belirten Apple, bir yıl aradan sonra yeni nesil tableti iPad 2 ile karşımıza çıktı. Hastalığı nedeniyle bir süredir şirketten uzak kalan Steve Jobs'un bizzat başlattığı lansmanda iPad 2 ve iOS 4.3'ün tanıtımları yapıldı.

  Apple'dan yapılan açıklamaya göre A5 işlemcisi yerini aldığı A4 işlemcisine göre iki kat daha hızlı ve ve 9 kat daha fazla grafik performansı sunuyor. İlk model ile benzer şekilde 9.7-inç boyutunda ve 1024 x 768 piksel çözünürlüğünde ekrana sahip olan iPad 2 aynı zamanda 8.8mm kalınlığı %33 daha ince ve 590 gramlık ağırlığı ile yaklaşık 150 gram daha hafif.

  Donanım olarak güçlenmesine ve tasarım olarak incelmesine rağmen iPad 2, iPad ile benzer şekilde 10 saat pil ömrü sunuyor. Dahili jireskop'a ve görüntülü konuşma için kameraya sahip olan iPad 2, Verizon için hazırlanan iPhone 4 ile benzer şekilde CDMA ve GSM ağlarında çalışmaya olanak tanıyan hibrit tasarımlı iletişim çipine sahip.

  iPad 2, Siyah ve Beyaz olmak üzere çift renk seçeneği ile sunulacak. Depolama tarafında ise 16GB, 32GB ve 64GB olmak üzere üç farklı seçenek olacak. 11 Mart itibariyle Amerika'da, 25 Mart itibariyle de 26 farklı ülkede satışa sunulacak iPad 2'nin en ucuz versiyonu 499$ (16GB,WiFi), en pahalı versiyonu (64GB, 3G) ise 829$ seviyesinden sunulacak.

  Jobs, dünyanın ilk tablet bilgisayarı olan iPad'in yeni modeli iPad 2'nin, ABD'de teknoloji haberleri veren bloglarda, internet haberlerinde ve gazetelerde yazıldığı gibi çift taraflı kameraya sahip olduğunu açıkladı.

  iPad 2'de A5 ismi verilen yeni çip ile hızı ikiye katlayan dual-core (çift çekirdek) sisteminin bulunacağı açıklanırken, grafik performansının da ilk modele oranla dokuz kat hızlı olacağı kaydedildi.

  iPad 2 içinApplefirması ilk kez modele özel bir kılıf da üretti. Jobs'ın, basın toplantısında yeni ürettikleri kılıfı anlatırken oldukça heyecanlı olduğu gözlendi.

  Sadece ekranı ve iki taraftaki kameraları açıkta bırakan kılıfın, uzay elbisesi yapımında kullanılan maddeden yapıldığını açıklayan Apple'in yöneticisi, kılıfın kapağı kapatıldığında tablet bilgisayarın ''uyku moduna'' geçtiği, açıldığında ise bilgisayarın da açıldığını vurguladı.

  iPad 2 ile gelen bir başka yenilik de HDMİ ismi verilen yeni bağlantı sayesinde, tablet bilgisayarın herhangi birbilgisayarekranına bağlanabilecek olması. Bu sayede, iPad 2'yi büyük ekranda kullanma şansı da doğacak.