Apartmanda uyulması gereken kurallar madde madde

'Sosyal Konular' forumunda Yasemin tarafından 14 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Apartmanda uyulması gereken kurallar nelerdir?

  Her çeşitli gereksiz gürültüden kaçınılması zorunludur.Mesai günlerinde öğleyin saat 13 ile 15 aralarında ( öğle istirahatı ) ve geceleri saat 22 ile 7 aralarında ( gece istirahatı ) gürültülü hareketler .bilhassa yasaktır

  Pazar bugünü ve resmi tatil günleri bütün gün boyunca istirahat süreyi olarak kabul edilir.Mekanik ve elektronik müzik aletlerinin ve ses aygıtlarının sesi genellikle yanlızca odanın içerisinde duyulacak civarında açılır. Bütün dış kapıların gece saat 22 ile erken saat 6 arası kapalı tutulması şarttır.

  Binalara merdiven boşluklarına koridorlara bodrum katlarına ve çamaşır kurutma odalarına giden yol ve geçitler aciliyetli durumlarda kaçış yolu olarak kullanılır. Bu sebeple buralara herhangi bir mal koymak ya da bırakmak yasaktır. Normal bir ailenin evinde yer alan miktardan fazladan büyük miktarlarda bina içerisinde yanıcı madde bulundurulması ancak ev sahibinin eskiden verdiği kesinlikle müsaadesi ile ve bu konudaki yasal hükümler de dikkate alınmak şartıyla mümkündür.

  Balkon ve terasların üstünde herhangi bir biçimde ateş yakmak yasaktır.Köpekler gerek bina içerisinde gerekse de bina etrafındaki yerleşim alanlarında yanlızca tasma ile gezdirilir

  Apartmandaki toplanmış hayatın huzurlu olması için bütün apartman sakinleri
  birbirlerine karşılıklı hürmet göstermek zorundadır.

  Bina hakkında temizlik işleri üçüncü bir yana verilmediği sürece her kirada oturan binada asılı yer alan temizlik planına yönelik öte kiracılarla nöbetleşe olmak şartıyla bina sakinlerinin ortaklaşa kullandığı alanları binanın giriş bölümünü ve kaldırımın binaya ait kalan bölümünü temizlemek ve kış mevsiminde karları küremek ve yerler buz tuttuğunda binanın girişine giden yaya yoluna ve kaldırım bölümlerine tuzlu kum serpmekle yükümlüdür.

  Her hayvan sahibi kendine ait kalan hayvanın yaptığı pislikleri derhal temizlemek zorundadır. Otonun yağını değiştirme aracı tamir etme ya da oto yıkama buna benzer işlerin park yerleri üstünde yapılması yasaktır.Bu Apartman Yönetmeliği kira sözleşmenizin ayrılmaz bir parçasıdır.

  Apartmandaki toplanmış hayatın itinalı bir biçimde devamı edebilmesi için bir takım değişim ve eklentilere gereksinim duyulduğunda ev sahibi bu konuyla alakalı gerek kalan olan düzenlemeleri yapabilir.