Apartmanda köpek beslemek hukuk

'Sosyal Konular' forumunda Yasemin tarafından 10 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Apartmanda köpek beslemek hukuk hakkında bilgiler




  Yönetim planında; bağımsız bölüm, eklenti ve ortak yerlerinde hayvan beslenmesi yasaklanmışsa, kat malikleri kurulunun izin verdiğine dair belge ibraz etmeyenin etrafına rahatsızlık vermemiş olsa bile, bağımsız bölümde köpek beslemesi mümkün değildir.

  Yönetim planında köpek beslenmesi konusunda bir yasak bulunmadığı haldeyse Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan rahatsız etmeme koşulunun oluşması gerekir.Yönetim planında böyle bir yasak yoksa besleyebilirsiniz.

  Kat Mülkiyeti Kanununda, hayvan beslenmesini yasaklayan bir hüküm olmayıp, bu hususta aslolan yönetim planıdır. Yönetim planında ortak mahaller için yasaklama getirilmiş ise ortak mahallerde; bağımsız bölümler için de yasaklama getirilmişse bağımsız bölümlerde de hayvan beslenemez.

  Yönetim planındaki yasaklama, hayvanın türüne, cinsine, büyüklüğüne, rahatsızlık verip vermediğine, beslendiği yerin ortak mekan veya bağımsız bölüm olmasına bakılmaksızın uygulanır.

  Yönetim planında bu hususta herhangi bir yasaklama yoksa, ister ortak mahalde ve isterse bağımsız bölümde olsun, kriter diğer kat malıklerine ve/veya kullanıcılarına rahatsızlık verip vermemesidir. Rahatsızlık somut bir kritere ve/veya kaç kişinin rahatsız olduğuna bağlı olmayıp, uyuşmazlık halinde mahkeme tarafından tespit edilir.

  apartmanda-köpek-.

  Eğer büyük bir köpek türü besleyecekseniz bu tür köpeklerin, sürekli enerjisini harcamaya ihtiyacı vardır. Antreman yapmaya ihtiyaçları vardır. Enerjisini boşaltamayan köpek, sürekli huzursuzluk çıkartacak, olur olmaz seslere havlayacaktır. Günde en az 2'er saat gezdirmeniz ve aktif oynamanız gerekir ki, zaman zaman bu süre bile, Rothweiller, german sheppard,doberman gibi köpeklere yetmeyecektir.

  Köpeklerinizin itaat eğitimlerini, en küçük yaşlardan itibaren vermeye başlayabilirsiniz. Örn Anneden ayrılan 2- 3 aylık köpekler bile ilk etapta ne dediğinizi anlamasalar bile, sizin ses tonunuzun, yumuşaklığına ve sertliğine alışacak, sizin vücut dilinizi çözmeye başlayacaktır. Bu da ileri ki dönemlerde, aranızdaki dialoğu kuvvetlendirecektir.
   


Similar Threads: Apartmanda köpek
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular Apartmanda nasıl köpek beslenir 14 Mart 2014
Sosyal Konular Apartmanda köpek beslemek yasak mı 2014 9 Mart 2014
Sosyal Konular Apartmanda Köpek Beslemek Yasak Mı 28 Mayıs 2012
Sosyal Konular Apartmanda Köpek Beslemenin hukuki yanı 9 Haziran 2011
Sosyal Konular Apartmanda halı silkelemek yasak mı 16 Mart 2014