Apartmanda halı silkelemek yasak mı

'Sosyal Konular' forumunda Yasemin tarafından 16 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Apartmanda halı silkelemek yasak mıdır?


  Özellikle gelişmiş ülkelerde söz konusu bile olamayacak olan cam ve balkonlardan silkeleme yapılması ülkemizde sık görülebilen bir durumdur.

  Silkeleme yapmak kanuni midir?

  1580 Sayılı Belediye Kanununa göre İstanbul Büyüksehir Belediye Meclisinin 30 Ocak 1987 gün ve 1987/65 sayılı kararı ile kabul edilmiş ve İstanbul Valiliği tarafından 27 Şubat 1987 tarihinde tasdik edilmiş olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Yönetmeliği FASIL – 2 Temizlikli ilgili Emir ve Yasaklar bölümü Madde 2

  (j) Kapı, pencere, balkon. teras, hava ve ışık mahallerinden sokağa, caddeye, arsaya. bahçeye veya bitişik evlerin teraslarına damlarına çöp süprüntü, paçavra, kağıt. yemek artıkları, bulaşık veya çamaşır suyu atmak, dökmek, suları caddeye akacak şekilde çiçek sulamak ve yıkamak, binaların teras, aydınlık, balkon, pencere ve merdivenlerinden halı, kilim, elektrik süpürgesi torbası muhteviyatı temizlik bezleri, paspas vs. silkelemek ve dökmek, ( Herhangi bîr kimseyi rahatsız etmemek şartı ile yalnız pazartesi günleri 9-12 arasında halı ve kilim silkelenebilir. ) Karlı havalarda ev ve apartmanların kapı ve tretuvarlarında biriken karları temizlememek.

  Yukarıdaki yönetmeliğe göre hiç kimseyi rahatsız etmiyorsa Pazartesi günleri 9-12 arası yapılabilir deniliyor. Bu maddeye göre eğer rahatsız olanlar varsa silkeleme yapılması mümkün değildir.

  Konuyla ilgili Yasal Kanun şöyledir;

  Apartmanlarda halı silkelemek, K.M.Yasasının 18. maddesine aykırıdır.
  Mad. 18. ” Kat Maliklerinin gerek kendi bağımsız bölümleri gerekse sair yerleri kullanmakta diğer kat maliklerinin rahatsız etmemeleri esastır.
  Bu nedenle Yönetim, Kurulunun almış olduğu karar hukuka aykırıdır.
  Yargıtay 5 Hukuk Dairesinin 10.1.1977 tarih 8712 E. 23. Kararı Bu yöndedir.
  Böyle kararda alınmış olsa Sulhukuk mahkemesine dava acarak müdahalenin meni’ni yani önlenmesi istenebilir.
  verelim.