Apartmanda daire sahiplerinin hakları nelerdir?

'Sosyal Konular' forumunda Yasemin tarafından 12 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Apartmanda yaşayan daire sahiplerinin hakları nelerdir?

  Apartmanda yaşıyan daire sahiplerinin birçok hakları vardır.Site yönetiminin yapacağı bir iş yada tadilatda daire sahibinin de onayını alması gerekmektedir.Site yönetimi tarafından alınan tüm kararların daire sahibine bildirilmesi ve onunda onayının olması gerekmektedir.

  Ayrıca gürültü hususna deyinmek gerekirse gürültü yapan ev sahibi de olsa komşuşuk hukuna göre şikayet etme hakkımız vardır daire sahibi diye bu gibi rahatsızlıkları yapmaya hakkı yoktur.Bununla ilgili müracatların yapılması şartıyla şikayetler azaltılabilir.

  Ev sahibinin hakları konutunu kira vermesiyle ortaya çıkıyor. Ev sahibi hakları 2013'e göre kiracıya ihtar çekmek, kira sözleşmesini feshetmek, kiracıyı evden çıkarmak bir de zorunlu tadilat giderleri dışında kalan tadilatları kabul etmemek gibi hakları bulunuyor.


  Ev sahibi hakları arasında yer alan kira kontratını feshetmek ve kiracıya ihtarname çekmek kiracının diğer apartman sakinlerini rahatsız edecek düzeyde davranışlar sergilediğinde başvuracağı yöntemlerden biri oluyor. Böyle bir durumda ev sahibi evin tahliyesini ihtarname çekerek isteyebiliyor.Ev sahibi hakları Aidatını ödememesi, komşuluk ilişkilerine önem vermemesi ve kira kontratında yazan herhangi bir maddeye riayet etmemesi gibi durumlar dahilinde çok çeşitli konularda ev sahibi, kiracısına ihtar çekebiliyor.İhtarname noter aracılığıyla çekiliyor. Böylece ileride ihtarnamenin çekildiği tarih ve ihtarname içeriği net bir şekilde tespit edilebiliyor. Bu özelliğinden dolayı noterden çekilen ihtarnameler delil niteliği taşıyor.

  Ev sahibinin haklarından olan tadilat masrafını kabul etmeme, kiracının zevkine göre ev için tadilat istemesi halinde ev sahibinin reddetmesidir. Bu kanuna dayalı bir haktır. Apartmana yapılacak tadilatları ev sahibinin ödemesi gerekmektedir.

  ev-sahipleri-haklari-.