Apartmanda Avukatlık Bürosu

'Sosyal Konular' forumunda Ezlem tarafından 27 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Apartmanda Avukatlık Bürosu açılabilirmi  Apartmanda Avukatlık Bürosu

  Yargıtay apartman dairelerinde avukatların büro açamayacağına hükmetti. Kararda apartmandaki bütün ev sahiplerinin izin vermesi şartı koşuldu.

  Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, avukatlık bürolarının apartman dairelerinde açılamayacağına hükmetti. Karar ile Türkiye genelinde avukatların yüzde 50sinin kapı önüne konulma ihtimali ortaya çıktı.

  Avukat Elif Hondu Çil Antalyada Subaşı apartmanın üçüncü katını kendisine avukatlık bürosu olarak kiraladı. Çil, kiralarken de daireyi avukatlık bürosu olarak kullanacağını belirtti. Ancak bir süre sonra apartman yöneticisi gelen gidenlerin fazlılığından apartman sakinlerinin rahatsız olmasını gerekçe göstererek Çilin daireyi boşaltmasını istedi.

  Apartman yöneticisi, avukatın daireyi boşlatması için Antalya 3. Sulh Hukuk Mahkemesinde tahliye davası açtı. Avukat Çil, savunmasında Kat Mülkiyeti Kanununun 24. maddesinde sadece dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olan işyerlerinin apartman dairelerin açılmasına izin vermediğini, bu yasağın avukatlık yazıhanesini kapsamadığını savundu. Yerel Mahkeme, bu savunmayı kabul ederek Avukat Çilin kiraladığı daireyi avukatlık yazıhanesi olarak kullanabileceğine karar verdi.

  Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin gündemine geldi. Daire, apartman dairesinin mesken olduğuna dikkat çekti ve Avukat Çilin daireyi tahliye etmesine karar verilmesini istedi. Daire, tüm kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri bir karar bulunmadıkça büro niteliğinde de olsa mesken dışındaki (avukat yazıhanesi) bir amaçla kullanılmayacağını belirterek yerel mahkemenin kararını bozdu.

  Yerel mahkeme “Yargıtayın daha önce oturmuş uygulamalarına paralel olarak meskende avukatlık bürosu mümkündür diyerek kararında direndi. Bunun üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun gündemine geldi.

  Yargıtay kapıyı gösterdi
  Kurul, 8 Aralık 2010daki toplantısında yerel mahkemenin direnme kararını bozdu. Böylece apartman dairelerinde avukatların yazıhane açamayacağına hükmetti. Avukat Çil, Radikale şunları söyledi: “Yargıtay yeni bir görüş oluşturdu. Artık avukatlar işyeri ruhsatı olmayan hiçbir apartmanda oturmayacak. Yargıtay, meslektaşlarımıza kapıyı gösterdi dedi


  alıntı:radikal