Apandist nedir?,Apandist ağrısı nasıl anlaşılır?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 10 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Apandist Belirtileri
  Yıllar önce apandisti alınan biri olarak vücudumda bir eksiklik hissetmiyorum.Ağrısının çok kötü olduğunu bildiğim apandist hakkında doğru teşhisin konulması açısından bazı bilgileri sizinle paylaşacağım.Her ağrı apandist olmayabilir ya da başka sebepten düşündüğünüz ağrılarınız apandist işareti olabilir.O yüzden kesin sonuç için mutlaka doktorunuza danışmakta fayda var.
  Bilindiği gibi vücudun yaşayabilmesi için kör bağırsak gerekli değildir. Kör bağırsağın akut iltihabına apandist adı verilir.

  Kör bağırsak silindire benzer kalın bağırsakta, karnın sağ alt bölümünde oluşur. Bunun vücuda ne gibi bir yarar sağladığı henüz anlaşılmamıştır ama antikor ürettiği ve lenf dokusu içerdiği bilinmektedir.

  Kör bağırsağın iltihap salgılaması oldukça zararlıdır. Böylece karın zarı iltihaplanır. Kör bağırsağın patlama olasılığı da vardır. Bu gibi durumlar ölüme neden olabilir. Bu durum bir çok insanda görülebilirken, henüz bebeklik çağında olan çocuklarda görülmemektedir.

  Apandistin tehlikeli olup olmadığını anlamak için;

  Ağrının merkez noktası karnın sağ alt tarafıdır ama ağrı ilk olarak göbek çevresinden başlar ve daha sonra yayılma gösterir. Bazen sırtta da ağrı gözlenebilir.

  Ağrılarla birlikte mide bulantısı ve kusma görülür.

  Tuvalet ihtiyacını karşılarken ağrı hissedilir.

  Ateş bazı kişilerde az olmakla birlikte bir takım hastalarda da şiddetli olduğu görülmüştür.

  İshal ya da kabızlık görülür.

  Ağrı ve ateş şiddetlendiğinde apandist deliğinin büyüdüğü görülür.

  Apandist patlamasıyla oluşan iltihap salgısı, enfeksiyona neden olarak o bölgenin şişmesi ve bu şekilde de apandist ağzının tıkanmasıyla oluşur. Mukozodaki ödem, dışkı parçaları ve buna benzer cisimler apandistin tıkanmasına yol açabilir.

  Vücutta apandist olduğunu anlamak pek kolay değildir, karında oluşan bir çok hastalıkla apandisit karıştırılabilmektedir. Bu tanı koyulmadan önce yeterli araştırma yapılmalıdır. Bu sorun ameliyatla giderilmektedir. Ameliyat sonrası bu bölge oldukça temiz tutulmalıdır.

  Apandist tanısı koyulmadan önce şunlara dikkat etmek gerekir

  -Tomografi ya da ultrason kullanılması kesin sonuç almak için yararlı olacaktır.

  -Doktor parmakla anüs muayenesi yapabilir.

  -Apendistin iltihaplı olduğunu sağ alt karın bölgesinin sertleşmiş olmasından anlaşılabilir.

  -Lökosit sayısının kanda artış göstermesi de bir belirtidir.

  Apandisit oluşumundan şüphelendiğinizde yapmamanız gerekenler

  -Ağrı kesici almak

  -Karına sıcak havlu ya da su koymak

  -Katı ya da sıvı besin almak

  -İshal ya da kabız olduğunuz için ilaç almak

  Bu belirtiler apandistin alınmış olmasına rağmen görülüyorsa başka bir rahatsızlık olabileceğinden doktorunuzla görüşmelisiniz..