Apandisit belirtileri nelerdir nedir

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 22 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Apandisit karında belli belirsiz bir ağrıyla başlangıç gösterir. İlerleyen saatlerde mide bulantısı, ateş, karında şişkinlik, sindirim sistemi bozuklukları veya huzurluk hissi gibi belirtiler. Apandisit, apandis bölgesinin iltihaplanması veya tıkanması sonucunda oluşur. Her yaşta ve her iki cinste görülebilir ancak çocuk ve yaşlı hastalarda daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

  Karın Ağrısı: Hafif ve stabil bir ağrı olarak karın ve göbek bölgesinde başladıktan 5-6 saat sonra bu yaygın ağrı karnın sağ alt tarafına yerleşir ve şiddeti hızlı bir şekilde artış gösterir. Bu ağrı daha önce hissedilmemiş bir yoğunlukta yaşanır, uykuda olan bir hastayı kolayca uyandırabilecek şiddettedir.

  Apandisit ağrısında bir süreklilik söz konusudur. Ağrının vasfı kıvrandırıcı değil rahatsız edicidir. Ancak ağrı sürekli devam etmekte ve uyaranlarla artan bir ağrıdır. Hareket, öksürme, kahkaha veya karına yapılan bir baskı ağrıyı şiddetlendirecektir.  İştahsızlık: Bir diğer erken belirtisi iştah kaybıdır. Aynı zamanda mide bulantısı ve bazı durumlarda kusma, karın ağrısına eşlik edebilir. Çoğu hasta ağrı başlamadan önce iştah kaybının yaşandığını ve yemek yeme isteklerinin bulunmadığını dile getirirler.

  Düşük Ölçekli Ateş ve Titreme: Çok yüksek olmayan ama normalin üstünde bir ateş görülebilir. Karın ağrısının başlangıcından sonra ilerleyen saatlerde ateş değeri 38.5- 39.5 C° olarak görülebilir. Özellikle apandis organının delinmesiyle oluşan reaksiyonda ateş yükselmesi tipik bir belirtidir. Aynı zamanda halsizlik ve ileri durumlarda titreme sendromları yaşanabilir.

  Şişkinlik ve Gaz: Apandis bölgesinin tıkanması sonucu kalın bağırsakla olan bağlantı zayıflayacaktır. Bu durumda karın tahta gibi sert veya şişkin olabilir. Gaz çıkarmakta zorlanma ve

  Sindirim Sistemi Bozuklukları: Apandis bölgesinin tıkanması sindirim sistemi bozukluklarına neden olabilmekte ve bu durumlar ishal atakları, kabızlık hissi veya ağrılı idrara çıkma olarak görülebilmektedir. Diğer hastalık belirtilerindeki gibi şiddetli olmasa da karın ağrılarının devamında görülen bulgularındandır.

  Teşhis: Karnın alt sağrafında sürekli hissedilen bir ağrı ve diğer yan belirtileri yaşadığınızda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Muayene dışında, kan tetkikleri ile iltihap değerlerinin kontrolü yapılapilir Apandisit durumunda beyaz küre sayısının arttığı görülecektir. Veya basit bir ultrasonografi ile apandisteki şişmesi, etrafında sıvı toplanması, büyüdüğü veya delindiği görülerek teşhisi doğrulanabilir.

  Eğer hastaya akut apandisit teşhisi konulursa, apandisin mutlaka ameliyat ile alınması önerilecektir.

  Ağrı kesici ilaç kullanımı bu durumda kesinlikle önerilmemektedir. Ağrı kesici ilaç ağrı bulgusunu maskelediği içi hastaların teşhisinde gecikmeye neden olacaktır ve bu süreç apandisitin delinmesine neden olabilir.  Kimlerde Görülür: Yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın herkeste görülebilir. 2 yaşından küçük çocuklarda görülme olasılığı çok daha düşüktür. Erkeklerin kadınlara kıyasla bu hastalığa yakalanma oranı 3/2 daha fazladır. İnsanların yaklaşık %8’i hayatlarının bir döneminde apandisit hastalığı ile karşılaşmaktadır.
    2. Allah yardımcıları olsun zor bişey