anüsün sindirimdeki görevi nedir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 30 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. anüsün sindirimdeki görevi nedir nedir kısaca açıklarmısınız

  Anüs ya da bilinen diğer ismi ile makat, sindirim sisteminin sonunda bulunan ve atıkların çıkartılmasını sağlayan önemli bir organdır. Anüsün açılması ya da kapanmasında büzgen kaslar görev alırken dışkılar anüs yoluyla dışarı atılmaktadır.
  Bu yazımızda anüs nedir, anüsün vücuttaki yeri neresidir, anüsün görevleri nelerdir gibi konular hakkında bilgiler yer almaktadır.
  Yukarıda da belirttiğimiz gibi anüs, sindirim sisteminin sonunda yer alan, dışkılamanın yapıldığı bir açıklıktır. Anüsün dışkılama sırasında açılması ve kapanması büzgen kaslar tarafından sağlanmaktadır. Vücutta sindirim sisteminden sonra atıkların dışkılaması anüs yoluyla gerçekleştirilir.

  Anüsün Sindirim sistemi ve Vücuttaki Görevleri Nelerdir?
  Anüs, sindirim sisteminde ayrılan yarayışsız olan maddelerin dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Anüsün yapısında sinir, damar ve kaslar bulunmakta ve bu sistem karmaşık bir şekilde dışkının dışarı atılmasını sağlamaktadır.
  Anüs de bulunan büzgen kaslar, ihtiyaca göre anüsün açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Halka şeklinde bulunan sfinkter kasları, katı halde bulunan dışkının kontrol edilmesini sağlamaktadır. Anüs, sinirler sayesinde atıkların gaz, katı ve sıvı olması konusunda önemli bir ayrıma sahiptir.
  Anüs, teknik olarak sindirim sisteminin sonunda yer almaktadır. Fakat vücutta iki kalça arasında bulunan halka şeklindeki yapıyı oluşturmaktadır.