Antika Eşyalar Hakkında Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 29 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


  1. Antika Eşyalar Hakkında Kısaca Bilgi


    Antika eşyalar nedir önce kısaca tanımı yapalım ardından Antika eşyalar hakkında sizlere kısa bilgiler hazırladık onları sizlerle paylaşalım.Antika eski yıllardan kalmış değerli zaman geçtikçe değer kazanan eski eşyalara denir.Aslında Antika kelimesi italyanca bir kelimedir.Antika kelimesi 19.yüzyıldan sonra dilimizde kullanılmaya başlanmıştır.

    Antika alan antika satan yerlere Antikacı adı verilmektedir.Antikacı olmak için sanat tarih ve ilim bilgilerine sahip olması gerekmektedir.Ülkemiz tarihten kalma osmanlı eserleri sayesinde oldukça zengin bir antika koleksiyonna sahip olan bir ülkedir.Neredeyse Ülkemiz dünyanın en zengin Antika koleksiyonuna sahip bir ülkedir.

    Ülkemiz'de 19. yüzyılda antikacılık müstakil meslek haline gelmiştir.Daha eskilerde daha önceleri müstakil olmamakla beraber, çeşitli eşyaların ticaretini yapan kişiler tarafından alınıp satılırlardır.

    Antika eşyaların değerlerini yalnızca uzmanları bilirAntika eşyaların değerleri tarihi tarihinin aynı sıra hangi döneme ait olduğuda önem taşır.Günümüzde neredeyse milletarası çapta faliyet gösteren müzayede ve rekor derecesinde antika eşya satılmaktadır.