Antidepresan ilaç isimleri

'Sağlık Rehberi' forumunda ZORBEY tarafından 31 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Antidepresan ilaç çeşitleri
  Antidepresan ilaçları
  Antidepresan ilaç listesi

  Depresyon tedavisinde kullanılan bir çok antidepresan ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlar sıkıntıyı giderir. Etkisi hemen belli olmaz. 10-15 gün içinde etkisini belli eder. Antidepresan ilaçlar sakinleştirici veya uyuşturcu değildir.

  bu ilaçlar doktor tavsiyesi olmadan reçetesiz kullanılmamalıdır. İlaç etkileşimleri ve yan etkileri göz önüne alınmalıdır. Her sıkıştığında antidepresana baş vurmak sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Örneğin cinsel yaşamı olumsuz etkiler. Kraciğer rahatsızlıklarına yol açar ve buna bağlı ciddi sorunlar görülür.

  Antidepresan ilaçlar nelerdir?

  Kullanan kişilerin anlatımlarıyla antidepresan ilaçların isimleri ve kullanan açıklamaları;

  Tofranil

  cinsel gücü etkileyebilir. Kullanaların idrar yapamama gibi şikayetleri görülmüştür. Panik atak, gece korkusu gibi durumlarda kullanılabilmektedir. Nispeten iyi bir antidepresandır.

  Loroksil

  sinir yatıştırıcı bir ilaçtır. sersemletme, aşırı uyku ya da uykusuzluk, baş dönmesi gibi yan etkileri vardır. alkolle birlikte kullanılmamalıdır. Oldukça eski bir antidepresandır.

  Tolvon

  uyku hali yorgunluk ve baş dönmesi yapabilir. Çok kullanıldığında uyuşukluk etkisi yapabilir.

  Prozac;

  Yan etkileri oldukça çoktur. Doktorlar tarafından pek önerilmez. Bağımlılık yapabilir, sarhoş gibi dolaşmanıza sebep olur. Alkolle tüketilmemelidir. bırakınca sıkıntı yaratabilir.

  Repedra

  Ağır depresip bozukluklarda kullanılır. Alkolle birlikte alınmamalıdır. Ruh halinde değişiklik ve uyku sorunları. Dudaklarda ve ağızda yaralar yan etkilerindendir. Ateş, titreme ve vücutta ağrı görülebilir.

  Desyrel

  Uykuya dalmayı kolaylaştırır. Fazla yan etkisi yoktur. Ancak bağımlılık yapma riski vardır. Ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, bağırsak hareketlerinde bozulma, idrar akımında gecikme, göz içi basıncı artması gibi antikolinerjik yan etkileri nispeten diğerlerine göre daha azdır. Kulak çınlaması ve konuşma güçlüğü görülebilir.

  Survector

  Sinirlilik, iç sıkıntısı, irritabilite, uykusuzluk gibi yan etkileri vardır. Ağızda kuruma ve baş dönmesi yapar. İlaç akşamları kullanılmamalıdır.

  Faverin

  Uyku getirici, baş ağrısı ve mide bulantısı yapar. bazı bünyelere kilo aldırabilir. Başalandığı taktirde doktor kontrolünde bırakılması doğru olacaktır.

  Lustral

  Alkolle etkileşime girmez. İştahsızlık ve uyku bozukluğu yapabilir. Cinsel gücü etkiler. baş dönmesi ve terleme yapar. Beyinde uyuşukluk yapma ve olaylara tepki vermeme durumu görülebilir.