antep türküsünün hikayesi nedir

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 16 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Antep türküsünün hikayesi

  Kara imis su Antepin yazisi
  Melesmiyor koyun ilen kuzusu
  Ana baba baci kardas acisi

  Nerde benim sari güllü baglarim
  Antep diye hazin hazin aglarim

  Fransizlar her taraftan geldiler
  Top sesinden çocuklar da öldüler
  Çok gelinler evde yalniz kaldilar

  Nerde benim mor sünbüllü baglarim
  Antep diye hazin hazin aglarim

  Kavaklinin sirazesi bozuldu
  Hanemize kara yazi yazildi
  Camilere sehit kabri kazildi

  Nerde benim mor lale baglarim
  Antep diye ugrun ugrun aglarim

  Kilis yolu Kuva-yı Milliye komutanı olarak Kurtuluş Savaşı sırasında Antep savunmasına katılan Teğmen Şahin Bey, tek başına üstlerine yürüdüğü Fransız askerleri tarafından süngülenerek öldürüldü.

  Sayın Yusuf Ziya Bahadınlı, Antep savunmasını da konu alan Gemileri Yakmak adlı romanında Şahin Bey'le ilgili önemli bilgiler veriyor. Sözkonusu romandan aktardığımız şu bilgiler, türkülerdekilerle tamamen çakışıyor.

  Şahin bey, yıllar boyu savaşlara katılmış, esir düşmüş, Antep'e döner dönmez de soluğu Kilis yolunda almıştı. Kısa zamanda köylüyü örgütledi. Köy ağaları aşiret reisleri bile ona saygı duyuyorlardı. Herkese güven veriyordu. Geceleri az uyuyor, nöbet yerlerini dolaşıyor, nöbetçilerle konuşuyordu. Antep'ten en küçük bir yardım gelmiyordu. Gözcüler bir gün bir Fransız konvoyunun Kilis'ten Antep'e yiyecek getirdiğini haber verdiler. Engel olmak gerekiyordu. Şahin bey hemen çeteler arasında görev bölümü yaptı. Yol boyundaki köyler boşaltıldı. Fransızlar 26 Mart sabahı saat beş buçukda Kızılburun'a ve şosenin doğusundaki Kantara köyüne uzanan tepelerdeki siperlerimize saldırıya geçtiler. Daha çok top ve makineli tüfekle ateş ediyorlardı. Bizde otomatik silah yoktu. Osmanlı, Alman, İngiliz, Rus yapımı tüfekler vardı. Onlar eğitim görmüşlerdi. Bizimkilerse ömründe silah görmemiş köylü çetelerdi. Yine de düşmana karşı canla başla savaşıyorlardı. Düşman şosenin solundaki siperleri aldı. Şahin Beyin başında bulunduğu sağ kanat bir süre dayandıysa da sonunda çözüldü ve dağıldı."

  Şahin Beyimiz , birkaç arkadaşıyla birlikte bir süre daha direniyorsa da, sonunda süngülenerek öldürülüyor.