Antalya,dan Tufan Geçti 6 Kişi kayp

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 11 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Edirne'den Antalya'ya tüm ülke su altında!
  Vali Altıparmak'dan açıklama Antalya'da 6 kişi kayıp
  Antalyada Fırtına ve Şiddetli yağış

  Metrekareye saatte 300 kilogram yağış ve saatteki hızı 78 kilometreye çıkan rüzgâr, özellikle Antalya’nın Serik İlçesi’nde tufana dönüştü. Seralar ve tarım alanları göl oldu. 6 kişi kayboldu. Ulaşılamayan köylere helikopterle yiyecek atıldı. Köprüler yıkıldı, evler sular altında kaldı. Yağış nedeniyle mahsur kalan 25 kişi botlarla kurtarıldı. Antalya’da okullar tatil edildi.

  Türkiye genelinde 2 gündür etkili olan yağmur can aldı. Antalya, Manisa ve Denizli’de 4 kişi sel sularına kapılarak hayatını kaybetti. Antalya’da ise 5 kayıp var. Yağışlar Edirne, Tekirdağ ve İstanbul gibi Marmara illerinin yanı sıra tüm Ege’de de hayatı felç etti.

  Pazar günü başlayan yağışlı hava tüm yurda yayılarak etkisini sürdürüyor. Yağmur Akdeniz’de ise ölümcül bir hal aldı. Antalya’nın Serik İlçesi’ne bağlı Gebiz Beldesi Haskızılören Köyü’nde önceki gece başlayıp aralıklarla devam eden şiddetli yağış nedeniyle 6 kişi kayboldu.

  ANTALYA’da önceki geceden itibaren şiddetini artıran sağanak metrekareye 300 kilogram yağış ve saatteki hızı 78 kilometreye çıkan rüzgar ile birleşince tufana dönüştü. Antalya’da okullar tatil edilirken Serik İlçesi’ne bağlı Gebiz Beldesi Haskızılören Köyü’nde şiddetli yağış nedeniyle Hasan Bulut (85), Hulusi Kutlu (82), eşi Fatma Kutlu (81), kızları Ayşe Beşbaş (56) ile 70’li yaşlarda oldukları belirtilen Süleyman Çelik ve eşi Meryem Çelik kayboldu.

  Helikopterler yiyecek attı

  Haskızılören Köyü’ne ulaşmaya çalışan kurtarma ekipleri, bu köye ulaşımı sağlayan Akçapınarı Köyü’nde bulunan Değirmenburnu Köprüsü’nün yıkılması nedeniyle ilerleyemeyince helikopterlerle köye yiyecek kolileri atıldı. Alternatif yol bulmaya çalışan ekipler, şu ana kadar Haskızılören ve Hastümen köylerinde 25 evin su altına kalarak yıkıldığını belirtti.

  İşçiler botla kurtarıldı

  Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Yağış nedeniyle mahsur kalan 25 kişinin kurtarıldığını açıklayan Vali Altıparmak, itfaiye, sağlık ekipleri, sivil savunma ekipleri, jandarmanın bölgede arama ve kurtarma çalışmalarına katıldığını kaydetti. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait helikopterlerin de çalışmalara havadan destek verdiğini açıklayan Vali Altıparmak, şöyle dedi: “Gebiz Beldesi’ne bağlı Akçapınar ile Pınargözü Köyü’ndeki 3 köprü yıkılmış durumda. Bu köylere ulaşmak için çalışmalar yapılıyor. Ulaştığımız ilk bilgilere göre Haskızılören Köyü’ne ulaşılamıyor. Serik ve Aksu ilçelerinde bin dekarın üzerine sera su altında kaldı. Gebiz Beldesi Azaplar Mahallesi’nde Tokuşoğlu Sera Üretim Merkezi’nde çalışan 10 işçi kaldıkları evde mahsur kaldı. Bu işçiler de botlarla kurtarıldı.”

  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 11 Eki 2011