Ansefalit ne demektir?

'Ders notları' forumunda anniccha tarafından 24 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ansefalit ne demektir?

  Beyin Yangısı ( Ansefalit )

  Beyin dokusunun yangılanması (ansefalit). Beyin dokusunda yangının oluşumu çok önemli ve hayatı tehdit eden bir durumdur. Beyinde yangıya yol açan etkenler çoktur. Bunlar arasında, özellikle sinir sistemini etkileyen virüsler önemli bir yer tutar. Bir aşılanma ya da alerjik bir tepki de beyin yangısına yol açabilir.

  Frengi, boğmaca, kızamık, kabakulak, çocuk felci, kuduz, sıtma ve birçok hastalık aynı sonucu doğurabilir. Yukarıda sayılan hastalıklar sırasında beyin yangısı görülmesi olasılığı düşüktür. Buna rağmen belirdiği zaman ortaya çıkart tehlikenin büyüklüğü beyin yangısının son derecede önemsenmesini gerekli kılmaktadır. Yüz beyin yangısı hastasından 5-20 kadarı ölür, 20 kadarı ise psikolojik bozukluklar ve düşünce yetersizlikleri gösterir. Beyin yangısından sonra felçler ve sinir sisteminin diğer tür bozuklukları da sık olarak görülebilir.

  Beyin yangısında hastanın bilinci bulanmıştır; bazen anormal davranışlar görülür. Beyin zarları (meninksler) da yangılanmışsa yani menenjit varsa aşırı baş ağrısı, boyun sertliği, ışığa bakamama (fotofobi) görülür. Hastada koma, istek dışı çırpınmalar, kasılmalar, saçmalama görülebilir.

  I. Dünya Savaşındaki grip salgınından sonra, 1920′lerde ortaya çıkan bir beyin yangısı salgını Avrupa’yı kaplamıştı. Bu hastalığı ilk olarak Viyanalı nöroloji uzmanı von Economo tanımladığı için, von Economo hastalığı olarak bilinen bu beyin yangısı zamanla, ortadan kaybolmuştur. Bugün pek ender olarak görülen bu hastalıkta ilk salgın günlerinde, hıçkırık nöbetleri belirir, bütün vücudu sancılar kaplar; hafif baş ağrısı yanında ateş yükselmesi, baş dönmesi ve vücuttaki istek dışı kasılmalar dikkati çeker. Uyku ritminde de bazı değişiklikler görülür. Gündüzleri sersem, yorgun olan, uyuklayan hastalar geceleri uyuyamaz, aşırı huzursuzluktan şikayet ederler. Zamanla bu ivegen durum ortadan kalkar ve yerini uykusuzluk, çift görme, istek dışı gerçekleşen göz hareketleri, görmede bulanıklık, yüz ve ellerde, ayaklarda istek dışı hareketler ve parkinson hastalığı alır.

  Beyin yangısı bugün sık görülen bir hastalık olmamakla beraber, özellikle çocukluk devresinde sık görülen hastalıkların beyin yangısına dönüşmeleri mümkündür. Kızamık geçirenlerin binde bir kadarında beyin yangısı görülür. Bu durumun ortaya çıkmasına beynin mikrop tarafından işgalinden çok, beyin ve omurilik sinir yollarının kılıflarını bilinmeyen bir şekilde bozan alerjik bir tepkinin yol açtığı sanılmaktadır. Çocuk hastalıklarının ve böylece beyin yangısının önlenmesi amacıyla yapılan aşıların da, yine düşük bir oranda alerjik beyin yangısına yol açmaları mümkündür.

  Beyin yangısında rol oynayan virüsleri etkileyecek ilaçların azlığı, her virüs hastalığında olduğu gibi beyin yangısında da tıbbın olumlu sonuç elde edebilmesi olanaklarını kısıtlamaktadır.
   


Similar Threads: Ansefalit demektir
Forum Başlık Tarih
Ders notları Karşılıklı İletişim Ne Demektir 10 Ekim 2012
Ders notları Türk Tezhip Sanatı Ne Demektir 18 Eylül 2012
Ders notları Karşıtların Çelişmesi Ne demektir? 10 Ağustos 2012
Ders notları arı kovanı oğulsuz, düğün dernek davulsuz olmaz ne demektir 10 Aralık 2012
Ders notları Eğitim hakkı ne demektir kısaca 20 Aralık 2011