AnqeLina JoLie kimdir...?

'Biyografi' forumunda küLkedisi tarafından 14 Tem 2009 tarihinde açılan konu


 1. ---> ANGELİNA JOLİE

  [​IMG]

  ( 4 Haziran 1975, Los Angeles, ABD), doğum ismi Angelina Jolie Voight olan,Amerikan sinema oyuncusu,model ve iyi niyet elçisidir.Üç Altın Küre, iki SAG ve bir de Oscar aldı. Tüm dünyada UNHCR için hayırsever çalışmalarıyla da tanınan Jolie, dünyanın en güzel kadınlarından biri kabul ediliyor.

  İlk kez 1982'de babasının oynadığı Lookin' to Get Out filminde görülen Jolie'nin oyunculuk kariyeri düşük bütçeli bir film olan Cyborg 2 (1993) ile başlar.İlk başrölünü Hackers (1995) filmi ile alır.Önemli övgüler alan biyolojik filmler olan George Wallace (1997) ve Gia'da (1998) başrolde oynar ve Girl, Interrupted (1999)'daki performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar alır.Lara Croft: Tomb Raider (2001) filmi ile büyük başarı sağlayarak dünyaca ünlü tanınmış bir oyuncu haline gelir.Sonrasında ise Hollywood'un en çok tanınan ve en çok kazanan oyuncusu olmuştur.Şimdiye kadarki en büyük ticari kazancını aksiyon-komedi türünde olan Mr. & Mrs. Smith (2005) ve çizgi film olan Kung Fu Panda (2008) ile sağladı.

  Jonny Lee Miller ve Billy Bob Thornton'dan boşanan Jolie, şu an aktör Brad Pitt ile yaşıyor.Tüm dünyada basının büyük ilgisini çeken bir ilişkiye sahip olan Jolie ve Pitt, Maddox,Pax ve Zahara olmak üzere üç evlatlık, Shiloh,Knox ve Vivienne Marcheline olmak üzere üç biyolojik çocuğa sahiptir.

  ---> İLK YILLARI VE AİLESİ

  Jolie 1975'de Los Angeles'da doğdu.Babası Oscar ödüllü aktör Jon Voight, annesi Marcheline Bertrand ise yalnızca iki filmde oynamış bir aktristtir.Babası Jon Voight Çek ve Alman kanı, annesi Marcheline Bertrand ise Fransız Kanadalı kanı taşır. 1976 yılında Jolie'nin anne ve babası boşanır. Bunun hemen ardından Jolie, annesi ve kardeşi James Heaven ile birlikte New York'a taşınır. New York'ta ailesi ile beraber sık sık sinemaya giden Jolie bunun da etkisiyle tiyatro eğitimi almaya karar verir.

  Jolie 11 yaşındayken Los Angeles'a geri döner ve burada Lee Strasberg Tiyatro ve Film Okulu'na kayıt olur.Fakat buradaki 2 yılından sonra Beverly Hills Lisesi(Beverly Hills High School)'a gitmeye başlar.Bu okulda diğer arkadaşları tarafından aşırı inceliği yüzünden alaya alınır. Sonrasında Jolie, modellik kariyerine atılmaya çalışır fakat başarılı olamayınca bileklerini keser.Jolie bu durumu CNN'e şöyle anlatacaktır:"Bıçak biriktiriyordum ve kendimi kesip acıyı hissetmek benim için bir tür ritüel olmuştu.Bu benim için bir çeşit terapiydi, çünkü kendimi yaşıyor gibi hissediyordum."

  14 yaşında okuldan atılır ve bir cenaze kaldırıcı olmayı hayal etmeye başlar.Tüm bu süre boyunca siyah giyinir, saçını mora boyar, kendini keser ve erkek arkadaşıyla yaşamaya başlar. 2 yıl sonra ilişki bittiğinde ise annesinin evinin yakınlarında bir yer kiralar ve okuluna geri döner.

  Okuldan "Ben hala punkçı bir çocuğun kalbine sahibim ve her zaman dövmeli punkçı bir çocuk olacağım." düşüncesiyle mezun olduktan sonra tiyatro çalışmalarına ağırık veren Jolie babasının ilgisizliğinden dolayı babasından soğumaya başlar.Bu soğuma yıllar geçtikçe büyümüş ve Jolie 2002 yılında resmi olarak soyadını değiştirmiştir.

  ---> İLK KARİYERİ(1993-1997)

  Jolie 14 yaşındayken başta Los Angeles, Londra ve New York'ta olmak üzere modellik yapmaya başladı.Aynı zamanda Meat Loaf ("Rock & Roll Dreams Come Through"), Antonello Venditti ("Alta Marea"), Lenny Kravitz ("Stand by My Woman"), The Lemonheads ("It's About Time") dahil olmak üzere birçok müzik videosunda görüldü. 16 yaşında, tiyatroya geri döndü ve ilk rolünü bir Alman fetişi olarak oynadı.

  Jolie kardeşinin 5 öğrenci filminde görüldü ancak profesyonel film kariyeri,düşük bütçeli Cyborg 2 'de ilk başrolünü oynadığı 1993 'te başladı.Bundan sonra bağımsız film Without Evidence 'de yardımcı rolde oynadı.1995 'te ilk eşi Jonny Lee Miller'la tanıştığı Hackers 'ta, Jolie'nin oynadığı ilk Hollywood filminde, Kate "Asit Yanığı" Libby rolünü oynadı.Jolie eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı.

  1996 yılında ise Romeo ve Juliet'in modern versiyonu olan Love is All There is adlı komediyle sinema kariyerine devam etti.Yine aynı yılda Mojave Moon adlı filmde görüldü.1997 yılıda David Duchovny'nin yönetiminde gerçekleşen Playing God'da görüldü.Sonrasında ise bir TV filmi olan tarihi-romantik türünde True Women adlı filmde oynadı.

  ---> YÜKSELİŞİ (1997-2000)

  Jolie'nin kariyer umutları, 1997'de oynadığı Cornelia Wallace rolüyle Altın Küre aldığı ve Emmy Ödülü'ne aday gösterildiği biyografik film George Wallace'tan sonra başlamıştır.Film John Frankenheimer tarafından yönetilmiş ve eleştirmenler tarafından beğeni toplamıştır.Törenlerden Jolie dışında film de birçok ödülle dönmüştür.

  Gia 'dan sonra Jolie, New York'a taşındı ve vereceği hiçbir şey olmadığını hissederek kısa bir süre için oyunculuğu bıraktı.New York Üniversitesi 'ne film yapım dersleri için üye oldu ve yazı sınıflarına katıldı.Bunu "sadece kendimi toparlamak için iyi" olarak tanımladı.

  Jolie, Gloria McNeary olarak 1998 gangster filmi Hell's Kitchen'la geri döndü ve sonraki yıl Sean Connery, Gillian Anderson, Ryan Phillippe ve Jon Stewart'ı da içeren Playing by Heart 'ın bir bölümünde görüldü.Film olumlu eleştiriler aldı ve Jolie birçok övgü aldı.Jolie, National Board of Review tarafından Yükselen Performans Ödülünü aldı.

  1999'da Mike Newell'ın komedi-dram Pushing Tin'de rol aldı.Filmin diğer oyuncuları ise John Cusack, Billy Bob Thornton, ve Cate Blanchett'tır.Jolie, Thornton'un baştan çıkarıcı karısını oynadı.Film eleştirmenler tarafından karışık eleştiriler aldı. Jolie'nin karakteri özellikle eleştirildi.The Washington Post şöyle yazdı: "Ölen çiçeklerin üstünden ağlayan,çok fazla turkuaz yüzük takan ve Russels geceleri evden tam anlamıyla uzakta geçirince gerçekten yalnızlaşan özgür ruhlu Mary (Angelina Jolie) kesinlikle gülünç bir karakter.".Bu filmden sonra The Bone Collector'da Denzel Washington ile çalıştı.The Bone Collector Jeffery Deaver'in bir kitabından uyarlanmıştı.Film 151 milyon dolar kazandı fakat eleştirmenler tarafından olumlu eşeltiriler alamadı.

  Jolie, bir sonraki yardımcı rolünü sosyopatik Lisa Rowe rolüyle Girl, Interrupted'ta aldı.Girl, Interrupted, akıl hastası Susanna Kaysen'ın hikâyesini anlatıyor.Winona Ryder ana karakteri oynamasına rağmen, film Jolie'nin Hollywood'daki son yükselişiyle ilgi çekti.3. Altın Küresini, 2. SAG Ödülünü ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü aldı.

  2000'de Jolie, araba hırsızı Nicholas Cage'in eski kız arkadaşını oynadığını Sarah "Sway" Wayland rolüyle Gone In 60 Seconds'ta rol aldı.Bu filmdeki rolü küçüktü.Jolie daha sonra Lisa Rowe rolünün ağırlığından sonra bu filmin kendisini rahatlattığını ve bu filmden sonra büyük paralar kazandığını açıkladı.Film 237 milyon dolar kazandı

  ---> DÖVMELERİ

  Angelina Jolie'nin ilişkilerinin ve filmlerinin yanı sıra dövmeleri de her zaman ilgi çekmiştir.Jolie'nin bilenen 13 dövmesi var.Ön kolunda irade kuvveti anlamına gelen strength of will dövmesi arapça harflerle yazılı bir şekilde bulunuyor. Yine ön kolunda XIIIşeklinde bir dövmesi var.O dövmenin devamında ise V ve MCMXL şeklinde bir dövmesi var. Bu dövme Winston Churchill'ün ünlü konuşmasını yaptığı tarihi temsil ediyor.

  Karnının aşağı kısımlarında Latince yazılmış Beni öldüren şey beni güçlendiriyor anlamına gelen Quod me nutrit, me destruit dövme ve sırtında sol üst köşede oğlu Maddox'un geldiği yerin alfabesiyle kötü şanstan korunmak için bir dua bulunuyor. Sol kolunda Vahşi yürekli olup da kafeslerde tutulanlar için bir dua anlamına gelen A prayer for the wild at heart kept in cages bir dövme bulunuyor.Bu Tennessee William tarafından söylenmiştir.Sırtında boynunun olduğu hizada haklarını bil anlamına gelen know your rights anlamına gelen bir dövme ve sol kolunda çocuklarının doğdukları yerlerin coğrafi koordinatlarını gösteren bir dövme bulunuyor.Sırtının altlarında ise büyük bir kaplan dövmesi var.

  çocuklarının doğduğu yerlerin coğrafi koordinatları gösteren dövmeyi yaptırmıştır.Çince ölüm anlamına gelen 死 dövmenin üzerine kötü şanstan korunmak için yapılan duayla kapattırmıştır.

  Sol ön kolunda anlamını yalnızca Billy Bob ve Angelina'nın bildiği bir dövme de Arap harfleriyle yazılan irade kuvveti anlamına gelen dövmeyle kapatılmıştır.M harfini ön kolunda dövmeleyen Jolie sonrasında bu dövmeyi de sildirdi.Sağ kolunda Japonca cesaret anlamına gelen dövmesini de yıllar içinde sildirmiştir.

  **********

  Vanity Fair dergisi okurları ABD'li oyuncu Angelina Jolie'yi dünyanın en güzel kadını seçti.
  İnternette yapılan oylamada güzel yıldız, yüzde 58 oy aldı.
  19 kişilik listedeki isimler Truvalı Helen'e benzetilerek, uğruna savaş çıkarılacak kadınlar olarak nitelendirildi.

  Angelina Jolie Resimleri İçin Tıklayın

  ;):f40:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Tem 2009
 2. Cevap: AnqeLina JoLie kimdir...?

  çok güzel ve hoş bir kadın...
  macera filmlerinde gerçekten çok iyi bir performans sergiliyor...
  teşekkürler...
   
 3. Cevap: AnqeLina JoLie kimdir...?

  teşekkürler verdiğin bilgiler için
   
 4. Cevap: AnqeLina JoLie kimdir...?

  Tomb Raider,Mr and Mrs Smıth...

  :f73::f102:;):f82::f97::)