Anoreksiya Tedavisi İçin Doğal Yollar

'Sağlık Rehberi' forumunda zamaneanne tarafından 24 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


  1. Anoreksiyanın psikolojik açıdan tedavisi için bilişsel davranış terapisi yardımı alın. Kimi terapistler zihin – beden ilaçları, hipnoz, biyolojik geri bildirim gibi yöntemler kullanırlar. Bilişsel davranış terapisi anoreksiyayı tedavi etmek ve tekrar ortaya çıkmasını engellemek için atılan en önemli adımdır. Terapistiniz aile üyelerinizin de terapiye katılmaları gerektiğini belirtebilir.
    Bu gibi psikolojik durumlarda aile ilişkileri ve duygusal destek oldukça önemlidir.
    Hayat tarzınızı tamamen değiştirin ve bunu terapistiniz ile doğal ilaçlar ile tedavi uygulayan uzmanınızın rehberliğinde yapın. Anoreksiya hastalarının vücutta şok etkisi yaratmayacak şekilde kilo almaları gerekir. Bu yüzden tamamen hastaya özel hazırlanmış bir yeme programı hazırlanmalı ve yapılan aşırı egzersizlere de son vermelidir.
    Anoreksiyanın sebep olduğu vücudunuzdaki yetersizlikleri ortadan kaldırmak için vitamin ve mineral alımı yaparak vücut dengesini korumalısınız. Bu konuda bir beslenme uzmanından yardım almanız en doğrusu olacaktır.
    Protein bakımından zengin bir yeme programı uygulamanız iyi olacaktır. Kahve, alkol ve tütün gibi alışkanlıkların ise bırakılması gereklidir.