Anneler İle İlgili Hadisler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Yasemin tarafından 26 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Anneler İle İlgili Hadisi Şerifler  Annelerimiz ile ilgili bir çok şiir düzel söz söylenmiştir yazılmıştır Anneler ile ilgili Hasilerde vardır bunları öğrenmek istemezmisiniz. Anneler ile ilgili Hadisleri sizler için sayfamızda palaşıyoruz.

  Esma: Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme sordum:Müşrik olan annem yanıma geldi. Ona yardım edeyim mi?

  Evet. Annene yardım et! buyurdu.

  Allahın hoşnutluğu babanın hoşnutluğunda, öfkesi de babanın öfkesindedir.Allahı inkâr eden anne-babaya bile iyilikle muamele etmeyi bizlere ders verdin.Seni Alemlere Rahmet, bizlere şefaatçi gönderen Allaha hamd olsun.

  Resulullah (sav) Kişinin anne ve babasına sövmesi büyük günahlardandır buyurmuşlardı. Orada bulunanlar: "Hiç kişi anne ve babasına söver mi?" dediler. Evet! Kişi, bir başkasının babasına söver, o da babasına söver; annesine söver, o da bunun annesine söver! buyurdular.

  Bir adam: Ey Allah`ın Resulü, anne ve babamın vefatlarından sonra da onlara iyilik yapma imkanı var mı, ne ile onlara iyilik yapabilirim?" diye sordu. Resulullah (sav). Evet vardır dedi ve açıkladı: Onlara dua, onlar için Allah`tan istiğfar (günahlarının affedilmesini) taleb etmek, onlardan sonra vasiyetlerini yerine getirmek, anne ve babasının akrabalarına karşı da sıla-i rahmi ifa etmek, anne ve babanın dostlarına ikramda bulunmak.

  Resullullah (sav) buyurdular ki: Üç şey vardır, bunlar kimde bulunursa, Allah onun üzerine himayesini açar ve onu cennete koyar: Zayıflara rıfk, anne-babaya şefkat, kölelere ihsan.

  Ey Allah'ın Rasülü, dedim, arkadaşlarımdan her birisinin bir künyesi var, (benim yok). Dedi ki: "Oğlum Abdullah İbnu Zübeyr ile künyelen. (Aişe, Ümmü Abdillah (Abdullah`ın annesi)" diye künye almıştı) (Rezin merhum: Teyze anne gibidir" ilavesini kaydetmiştir)