Anneler Gününün Tarihçesi Nedir Kısa

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda EyLüL tarafından 14 Oca 2013 tarihinde açılan konu

  1. Anneler Gününün Tarihçesi Nedir Kısaca Bilgi


    Mayıs ayının 2. haftası her yıl anneler günü olarak kutlanır Değerli Annelerimizin Anneler Günü Bütün Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

    Anneler Günü ülkemizde ise 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katlanan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.Anneler Gününün ilk kutlanma nedeni ise biraz dramatik bir öyküye dayanmaktadır,

    Amerikanın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvisin üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvisin bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvisle arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvise İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur. dedi.Ancak bu doğruyu bulmak Jarvisin annesine olan sevgisini azaltmadı.Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.