Anneler Gününde Askerlik Düşecekmi 2012

'Güncel Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 26 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Anneler Gününde Askerlik Düşecekmi


  2012′de Askerlik 12 Aya Düşecek Mi

  Askerlik düşecek mi? 12 ay mı yoksa 9 ay mı olacak.. İşte o konular ile ilgili bilgileri sizlere aşağıda açıklıyoruz. Buyrun inceleyebilirsiniz..

  TSK, kısa bir süre sonra Profesyonel askerlik ile mecburi askerlik sisteminden oluşan bir sisteme geçeceğini duyurmuştu. Daha önce tümen,alay esasına dayalı olarak kuvvet yapısı, tugay-tabur esasına çevrildi.
  Profesyonel ordu çalışmaları tamamlandığında zaman zorunlu askerlik hizmeti de tek tip olacağı duyuruldu.

  Yedeksubaylık ve kısa dönem er olayı ortadan kaldıcağı ifade edildi. Herkes celp dönemlerindeki ihtiyaca ve yükümlü durumuna göre, 12 ya da 15 ay erlik yapacağı kaydedildi. Yurt dışında yaşayan genç vatandaşlar için dövizli askerlik ise aynen olduğu gibi devam edecek.

  18 aylık uzun dönem askerlik süresi 15 aya, 16 ay olan yedek subaylık süresi 12 aya, 8 ay olan kısa dönem askerlik süresi ise 6 aya indirildiği açıklandı.

  Artık bundan böyle er ve erbaşlara bazı birliklerinde görev verilmeyecek. Özel kuvvetler Komutanlığı, Jandarma özel harekât taburları, 5′i Kara Kuvvetleri Komutanlığına, 1′i Jandarma Genel Komutanlığına bağlı komando tugayları, Sabit konuşlu iç güvenlik taburları ve Destek unsurları da tamamen profesyonellerden oluşacağı üst yetkililer tarafından duyuruldu.

  Alıntı