Anneler günü ne zaman ve niçin kutlanır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 23 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


  1. Anneler gününün nereden geldiği sorusu sürekli sorulur ve karşılığında alınan cevap ise annesini küçük yaşlarda kaybetmiş bir kızdan yola çıkarak hikayeyi tamamlamak ister. Gerçekte ise böyle bir şey yoktur. Anna Jarvis annesini 41 yaşındayken kaybetmiştir.

    Anna Jarvis uzun yıllar ailesi ile birlikte yaşadığı Amerika’da ilk olarak babasını kaybetti. Daha sonra 1905 yılında annesini kaybeden Anna Jarvis sürekli birlikte olduğu ailesinin eksikliğini her defasında daha da fazla hissetti. Özellikle onlara yaşadıkları dönemlerde gereken değeri vermediğini düşünen Anna Jarvis sürekli bunun sıkıntısını yaşamaya başlamıştı.
    Anna Jarvis annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs’ın 2. haftasında çevresindeki insanları davet ederek bu günü anneler günü olarak kutlanması talebinde bulundu. Bu talebe sıcak bakan yakınları finansal desteğide ünlü bir giyim şirketi tarafından sağladı. İlk kutlamanın yapıldığı alana binlerce kişi vardı. Anna Jarvis’in tüm katılanlara kırmızı bir karanfil vermesiyle geleneksel bir hal alan anneler gününün sembolüde bu kırmızı karanfiller oldu.
     


Similar Threads: Anneler günü
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım birbirinden ilginç anneler günü hediyeleri 6 Mayıs 2012
Sorun Cevaplayalım anneler günü ne zaman ve niçin kutlanmaya başladı 26 Ağustos 2011
Sorun Cevaplayalım anneler günü ne zaman kabul edildi 24 Ocak 2012
Sorun Cevaplayalım anneler günü dünyada nasıl kabul edildi 23 Ağustos 2011
Sorun Cevaplayalım anneler günü 5 Aralık 2012