Anneler / Babalar Dikkat

'Bebek Bakımı' forumunda juti tarafından 3 Ocak 2010 tarihinde açılan konu 1. 261 Ortaöğretim kurumunda, tam 26009 öğrenci üzerinde yapılan anket, ürkütücü bir tabloyu gözler önüne serdi…

  Siz şiddet içerikli dizi ve filmleri seyretmelerine izin vermeye devam edin bakalım…

  Gençliği bile bile yönlendirin, özendirin yanlış yollara….

  Meclis Okullarda Şiddet Araştırma Komisyonu'nca yapılan ve kitap haline getirilen çalışmada yer alan bazı çarpıcı sonuçlar şöyle:

  YÜZDE 15'İ SİGARA İÇİYOR: Ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin yüzde 15.6'sı haftada bir iki kez veya daha fazla sigara içiyor. Sigara ile tanışan öğrenci oranı yüzde 37. Bu oran devlet okullarında yüzde 37, özel okullarda yüzde 38.2.

  ALKOL ORANI YÜZDE 5.4: Öğrencilerin yüzde 5.4'ü haftada en az bir kez ya da daha fazla alkollü içki kullanıyor. Öğrencilerin yüzde 30'u alkolle lisede tanışıyor. Bu oran özel okullarda yüzde 50.1, devlet okullarında ise yüzde 29.5 olarak saptandı.

  UYUŞTURUCU YÜZDE 6.9: Ortaöğretime devam eden öğrencilerin yüzde 6.9'u, şimdiye kadar en az bir defa uyuşturucu ve uyarıcı madde denemiş durumda.

  FİLMLER MODEL OLUYOR (Örnek Kurtlar Vadisi denen rezalet) : Öğrencilerin yüzde 9.2'si delici ve kesici aletle, yüzde 5.9'u ise ateşli silahla okula geliyor. Öğrencilerin yüzde 55.9'u delici, kesici ya da ateşli silah taşıma nedenini "güvensiz bir ortam", yüzde 20.6'sı "kendisini daha iyi hissetmek", yüzde 7'si "filmdeki insanları örnek almak" ve yüzde 3.9'u "arkadaşlarının silah taşıması" olarak açıklıyor.

  YÜZDE 7.7'Sİ ÇETE ÜYESİ: Ortaöğretime devam eden öğrencilerin yüzde 7.7'si çete üyesi olduğunu belirtiyor. Öğrencilerin yüzde 42.3'ü kendini güvende hissetmek için çete üyesi olurken, yüzde 29.8'i arkadaşları çete üyesi olduğu için, yüzde 27.9'u bir gruba üye olmak için çeteye katıldığını söylüyor.

  ŞANS OYUNLARINA İLGİ: Öğrencilerin yüzde 2.9'u kumar, yüzde 19.1'i şans oyunu, yüzde 3.3'ü de her ikisini de oynuyor.