Anne ve babanın tutumundaki tutarsızlığın etkileri

'Medya Bölümü' forumunda Erva tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Anne ve babanın tutumundaki tutarsızlığın etkileri

  [​IMG]


  Ailede çocuğun sağlıklı büyümesinde anne ile babanın tutum birliği içinde olması çok önemlidir. Anne tarafından önemsenen ya da hoş görülen bir davranışın baba tarafından yasaklanması çocuğun kişilik gelişimi üzerinde kalıcı olumsuz etkiler oluşturur. En azından, temel tutumlar konusunda eşlerin ortak davranış biçimine sahip olması, çocuğun davranışlarındaki tutarlılığın ön koşuludur. Anne ve babanın çocuk yetiştirme konusunda sergileyecekleri tutarsızlık, çocukta “muhatabına göre eğilim gösterme” alışkanlığını kazandıracaktır. Bu davranış biçimine halk arasında “nabza göre şerbet verme” adı verilmektedir. Tutumları arasındaki tutarsızlık ve uyumsuzluk, kısa süre içinde çocuğun anneye ve babaya uygun, farklı davranış standartları geliştirmesi ile sonuçlanacaktır.

  Anne ve babanın tutumundaki tutarsızlığın etkileri
  Çocuğa konulan makul ve gerekli sınırların, kişilik gelişimi ve kendi davranışlarını kontrol edebilme yeteneğini desteklemesi, anne-babanın davranışlarındaki tutarlılığa bağlıdır.

  Aile içinde bazen kutuplaşmalar, bir grubun başka bir gruba ya da kişiye karşı çıkması, gizli anlaşmalar oldukça sık görülür. Bazen anne-baba çocuklara karşı, çocuklar anne-babaya karşı, bazen de bir çocukla baba, bir başka çocukla anneye karşı kutuplaşabilir. Çocuklardan biri aile içinde herkesin yüklendiği bir şamar oğlanı da olabilir.

  Bu durumun farkında olmak ve öyle bir kutulaşmaya izin vermemek sağlıklı bir aile kültürü için gereklidir.

  Benzer Konular
  [​IMG]Uzun kuyruklu abiye elbise modelleriUzun kuyruklu abiye elbise modelleri Şık giyinmeyi kendilerine tarz edinmiş bayanlar için uzun kuyruklu abiye elbise modelleri araştırdık. Uzun boylu bayanların tercih etmesini tavsiye edebileceğim uzun kuyruklu abiye elbiseler özel davetlerde kendinizi en iyi şekilde ifade etmenizi sağlayacaktır. İster ışıltılı taşlarla süslenmiş, ister dantel dekolte kullanılmış olsun seçeceğiniz elbiseyi eğer rahat kullanırım diye düşünüyorsanız mutlaka […][​IMG]Bolerolu abiye elbiseler 2015Bayanların en büyük zaafıdır güzellik. Bu nedenle kimisi ayakkabı koleksiyonu yapar, kimisi çanta, kimisi eline geçen her kuruşu elbiseye yatırır kimisi saçında değişiklik yapar her fırsatta. Güzel görünmeyi seven bayanların bir tutkusu da abiye elbiselerdir. Bir giydiğini bir daha giymeyen bayanlardan biriyseniz gardırobunuz da bolerolu bir elbiseniz mutlaka olmalı diye düşünüyorum. İster ince zarif tüllerden yapılmış bir bolero, […][​IMG]Gülben Ergen’den Güzellik ÖnerileriGüzelliği ve doğallığıyla ekranların beğenilen yüzlerinden biri olan Gülben Ergen Ayrıca üç çocuk annesi olmasına rağmen gerçekten çok hoş bir fiziğe sahip.Cildiniz güzelliğini doğaya borçlu olduğunu söyleyen güzel şarkıcı güzellik sırlarını biz bayanlarla paylaştı. Beslenmesine çok dikkat eden Gülben Ergen bol bol sebze yediğini bol su içtiğini ayrıca nane çayı ve ıhlamur içtiğini söylüyor.Ayrıca bitkilerdne […]
  Yorumlar & Görüşler
  Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!
  Yorumunu Gönder