Anne sütünün önemi

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 8 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. anne sütünün bebekler için önemi nedir

  Anne sütü, bebeğin büyüme ve gelişmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, enfeksiyonlardan ve alerjiden korunmasında ideal bir besindir. Emzirme ise annenin hayatı boyunca yaşayacağı en önemli deneyimlerden bir tanesidir.

  Bir annenin bebeğine vereceği en güzel hediye de anne sütüdür. Annelerin bebeğini anne sütü ile beslemeye karar vermesi gerek bebek sağlığı gerekse anne sağlığı için atılmış çok önemli bir adımdır. Bu nedenle bütün anneler doğum öncesi ve doğum sonrası emzirme konusunda mutlaka bilgilenmeli, ailesinden ve mevcut sağlık sisteminden gerekli desteği mutlaka almalıdır.

  Türkiye’deki Durum

  Türkiye’de ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin oranı %1,3. Beş yaşın altındaki çocukların %25’inde beslenme eksikliği görülüyor. Türkiye nüfusunun yaklaşık %15’i beş yaşın altında. Bu çocukların 63.000’i her yıl önlenebilir hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor.

  Tüm bu gerçeklerden yola çıkılarak, anne sütü ve emzirme hakkında farkındalığı artırmak amaçlı başlatılan Emzirme Reformu, bu sıkıntıların üstesinden gelmeyi, sağlıklı nesiller yetiştirmeyi amaçlıyor. Bu reforma destek vermek için tek yapmanız gereken emzirmereformu.com sitesine girmek. Haydi, siz de anne sütünün ve emzirmenin önemini artırmak için katkıda bulunun.