Anne Sütünü Saklama Koşulları ve Dayanıklılık Süresi

'Bebek Bakımı' forumunda Wish tarafından 5 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Anne Sütünü Saklama Koşulları?


  Çeşitli koşullarda anne sütünün saklanması ve dayanma süresi hakkında önemli bilgiler.. Anne sütü kolay kolay bozulan bir madde değildir. Sütün içerisindeki bebeğinizi koruyan maddeler aynı zamanda süt içinde bakteri oluşmasına karşı da oldukça etkilidirler. Anne sütünün saklanması için plastik torba, cam ya da plastik saklama kapları kullanılabilir. Ancak bu saklama kaplarından hangisinin daha sağlıklı olduğu hakkında yeterince bilimsel araştırma mevcut değildir.

  Sizin için hangi kap daha pratik ise onu kullanmanızı öneririz. Eğer plastik saklama kabı kullanacaksanız bunun kaliteli plastikten üretilmiş olanını tercih edin. Torba kullmayı düşünüyorsanız yırtılma ve delinmelere karşı tedbir olarak çift torba kullanın (piyasada anne sütünü saklamak için özel üretilmiş anne sütü saklama poşetleri olduğunu hatırlatalım). Ayrıca süt kabının üzerine, sütün ne zaman konduğunu belirten tarihi yazmanız da çok yararlı olacaktır.

  Saklayacağınız sütü sağmadan önce ellerinizi sabunla yıkayın. Buna ek olarak meme pompasını, saklama kabını veya torbasını da sıcak sabunlu su ile yıkamanız bebeğinizin sağlığı için önemli hijyen kurallarındandır. Bebeğinizin özel bir hastalığı bulunmuyorsa sütü sterilize etmenize gerek yoktur.

  Anne sütünü dondurmak doğru mu?

  Dondurma işi anne sütündeki bazı faydalı özellikleri ortadan kaldırdığı için tavsiye edilmeyen bir işlemdir. Sütünüzü dondurmak yerine buzdolabında saklamanız daha sağlıklıdır.

  Anne sütü ne kadar süre bozulmadan dayanır?

  Anne sütü oda sıcaklığında yaklaşık 4 ila 6 saat, buzdolabında ise yaklaşık olarak 7 gün bozulmadan dayanabilir. Saklanmış sütü kullanacağınız zaman kesinlikle ocakta ya da mikro dalga fırında ısıtmayın. Anne sütünü ısıtmak için süt kabını, içinde ılık su bulunan başka bir kaba koyun ve sütün vücut sıcaklığına kadar ısınmasını bekleyin.
    2. Cevap: Anne Sütünü Saklama Koşulları ve Dayanıklılık Süresi

  Yok yok kesim birinin bebeği olacak benden saklıyorsunuz .