Anne Sütünü Atrttırmak İçin Neler Yapmalı

'Kadınların Dünyası' forumunda EyLüL tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Anne Sütünü Arttıran Besinler
  Anne Sütünü Artırmanın Yöntemleri

  Sevgili Anneler Bebeklerin alması gereken tüm besinleri içeren, onları bulaşıcı hastalıklara karşı koruyan ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlayan anne sütünün artırılması için bir dizi önerilerde bulunuluyor.

  Bu önerilerden bazılarını şöyle sıralıyabiliriz

  Kendinizi psikolojik olarak emzirmeye hazırlamak, ayrıca emzirme eğitimi ile birlikte meme başının süt vermeye hazır hale getirilmesi için gerekli egzersizleri öğrenmek ve uygulamak için doğumdan önce mutlaka bir çocuk hekimine gitmelisiniz.

  Sütünüzün gelmesini beklemeden ve kesinlikle şekerli su vermeden, bebeğinizi doğar doğmaz ilk yarım saat içinde mutlaka emzirmelisiniz.

  Doğduğu andan itibaren istedikçe emzirilmelidir. Yenidoğan bebekler genellikle 8-10 öğün emmek isterler. Öğün sayısı daha sonra giderek azalır. Sık emzirme bol süt gelmesini sağladığı gibi, göğüslerin şişmesini ve acımasını da önler.

  Emzirmeden önce veya sonra ticari mama, inek sütü ya da başka gıdaların verilmesi, bebeğin aldığı süt miktarını azaltır. Bu durum da daha az süt gelmesine neden olur. Bu tür ek gıdalara, bebek 4-6 aylık olmadan başlamamak gereklidir.

  Ayrıca sütünün az geldiği düşüncesinde olan annelerin şekerli gıdalardan (pekmez, bal, reçel gibi) daha fazla tüketmesi tıbben tam kanıtlanmış olmamakla birlikte faydalı olacaktır.

  Emziren annenin ruhsal yönden desteklenmesi, huzurlu bir ortam sağlanması ve mutlu edilmesi de son derecede önemlidir.

  Her emzirmede, bir önceki beslenmede en son verilmiş memeden başlanmalıdır.

  Bebeğin emme gücüne bağlı olmakla birlikte her emzirme yaklaşık 20-30 dakika sürmelidir.

  Başkaca sıvılar vermek için biberon kullanılmamalıdır, bebeğin meme emmesini tümüyle kesebilir. Biberonun gerektirdiği emme şekli meme emilmesinden daha farklı ve kolay olduğu için biberonu tercih etmelerine neden olabilir.

  Anne bebeğini emzirdiği dönemde kendi beslenmesine de özel bir önem göstermelidir. Emziren anne, günde en az iki litre sıvı, en az iki bardak süt içmeli veya yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini yemelidir.

  Protein gereksinimini karşılamak için kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, et, tavuk, balık gibi yiyeceklerden her öğünde yemelidir.

  Bol bol sebze ve meyve ihmal edilmemelidir.


  Süt üretimi konusunda iki önemli faktör vardır bunları şöyle sıralıyabiliriz

  *Birincisi yeterli miktarda sıvı tüketmektir. Bu sadece süt değildir, su yada meyve suyu olabilir. Susuzluk ihtiyacı gidermek için bir göstergedir. Ancak bütün işi yapmaz.

  *Daha fazla sıvı tüketmeye özen gösterin.

  *Bebeğinizi emzirirken bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

  *Bol sıvı tüketmek size süt yaptırmaz ancak kaybettiğiniz sıvıyı geri kazanmanızı sağlar.

  *Emzirirken fazladan 500 kalori alınması gerekir. Kilo vermek için rejime giren bayanlar daha az kalori aldıkları için bu dönemde güçsüz kalırlar ve vücutları optimal süt üretimini sağlayamaz.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Anne Sütünü
Forum Başlık Tarih
Kadınların Dünyası Anne ve babanın tutumundaki tutarsızlığın etkileri 16 Mayıs 2016
Kadınların Dünyası Çalışan anne ve yaşadığı zorluklar 16 Mayıs 2016
Kadınların Dünyası Çocuk Eğitiminde Annenin Rolü Nedir? 10 Şubat 2014
Kadınların Dünyası Anne Olmanın Zorlukları 2 Şubat 2014
Kadınların Dünyası Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Durumlar 29 Mart 2013