Anne sütünü artıran besinler

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 30 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Anne sütünü arttıran besinler nelerdir


  Anne sütünün öneminden bahsetmek gereksizdir sanırsam. çünkü artık elektrik, su faturalarının altında bile bebeğinize ilk 6 ay mutlaka anne sütü verin diye not düşürülüyor.

  Anne sütü nasıl artar

  Anne sütünü arttırmak için ilk yapılacak şeyler düzenli ve dengeli beslenmek ve bol su içtiğinizden emin olmaktır. Süt içmek de oldukça faydalıdır. Bunun yanında, bebeğiniz her istediğinde ve doğru emzirme şekliyle bebeğinizi emzirmek önemlidir.

  Bebek memeyi doğru ve iyi kavrayamazsa yeterince süt ememeden yorulup memeyi bırakacaktır. Ayrıca, bebek memeyi iyi kavrayamayınca daha fazlahava yutacağı için gaz sancısı artacaktır.

  Anne sütünü arttıran besinler: Anne sütünü arttıran besinler tüm dünyada, yüzyıllardır kullanılmaktadır. Anason, çemen otu, rezene, ısırgan otu, tarçın, fesleğen, nane, maydanoz ve susam gibi bitkiler anne sütünü arttırıcı olarak bilinen bitkilerin başında gelmektedir. Bu bitkilerden salatalar hazırlayıp yiyebileceğiniz gibi çaylarını da hazırlayabilirsiniz. Çay için ölçü ortalama bir su bardağı kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kadar kuru bitkidir. Siz damak tadınıza göre bu oranları ayarlayabilir ve birkaç bitkiyi karıştırarak lezzetli çaylar elde edebilirsiniz. Böylece emzirmeden dolayı artan sıvı ihtiyacınızın da bir kısmını karşılamış olursunuz.

  Göğüs ve karın bölgenize masaj yapmak da süt bezlerinizi uyararak ve kan akışını düzenleyerek anne sütünüzü arttırmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için günde 2-3 kez 1-2 dakika masaj yapabilirsiniz.

  Anne sütü ve emzirme deyince sarımsaktan bahsetmeden olmaz. Sarımsak, bebeğinizin iştahını açmasının yanında güvenle kullanabileceğiniz iyi bir antibiyotiktir. Bebeğinizi emzirmeden 1 saat önce 1-2 diş sarımsak yerseniz, bebeğiniz memeyi daha iştahla kapacak, daha uzun süre emerek daha fazla süt içmiş olacaktır. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak meme başında oluşan çatlaklar için de faydalıdır.

  Emzirme yoluyla bebeğe ilaç geçebileceği için emziren annelerin ilaç kullanımı sınırlıdır. Özellikle de antibiyotiklerin vücuda vermiş olduğu zararlardan dolayı pek çok anne antibiyotik ilaçlarını kullanamamaktadır. Oysaki sarımsak güvenle kullanabileceğiniz doğal bir antibiyotiktir.

  Kokusunu dert ediyorsanız, maydanoz, karanfil gibi koku giderici bitkilerden faydalanabilir, çiğnemeden doğrudan yutabilir ya da eczanelerde bulabileceğiniz sarımsak tabletlerini kullanabilirsiniz.
   
 2. Cevap: Anne sütünü arttıran besinler

  Allah kimseyi bu mucizeden mahrum etmesin ve tüm anneler eğer imkanları varsa iki yaşına kadar çocuklarını emzirsinler...
   
 3. Cevap: Anne sütünü artıran besinler

  Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Besinler Bitkiler Sebzeler Çaylar Meyveler Nelerdir?

  Tahin helvası: Anne sütünü artırır.
  - incir: Anne sütünü artırır.
  - Dereotu: Anne sütünü artıran mucize gıdalardandır.
  - Ada çayı
  - Amber kabuğu
  - Anason (20 gram susam, 10 gr anason ve 500 gr bal karıştırılır ve macun haline getirilir. Bundan günde 3 çorba kaşığı yenir)


  - Antep fıstığı
  -Civanperçemi
  - Çemen
  - Çörek otunun bal ile karıştırılması
  - Dereotu
  - Deve dikeni salatası
  - Enginar
  - Erik kaynatılarak balla karıştırılması
  - Fesleğen (Fesleğen çiçeği, tohumu ve yaprakları kullanılır. Bunların çayı demlenir. Bundan 1- 2 bardak içilir)
  - Geven
  - Havuç
  - Salatalık
  - Hurma
  - Kimyon
  - Kişniş
  - Kuşkonmaz
  - Lahana
  - Marul (tohumundan günde 4- 5 gr yenirse etki gösterir)
  - Maydanoz
  -Melek otu
  - Nane
  - Rezene
  -Salep
  - Taze üzüm
  - Yer elması
  - Zencefil
  Bu öneriler annenin sütünü artırıyor!

  Emzirme döneminde sağladığınız sütteki enerjinin büyük bir kısmı, yediklerinizden karşılanıyor. Aldığınız tüm enerji tam olarak süt enerjisine dönüşmüyor, çünkü vücut dokuları da bir miktar enerjiyi emiyor.

  Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700–800 ml süt salgıladığı esas alındığında, emzirme döneminde günlük ortalama ekstradan enerji gereksinimi 750 kaloriyi buluyor. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250 kalorisi hamilelikte depoladığınız yağlardan karşılanıyor. Bu da emzirme sırasında aldığınız fazla kiloların, enerjiye daha hızlı dönüşmesine katkıda bulunuyor.
   
Yükleniyor...