Anne Sütü Neden Kesilir

'Bebek Bakımı' forumunda ZORBEY tarafından 4 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Anne sütten neden kesilir
  anne sütünün kesilmesinin sebebi


  Sütten kesilmenin birkaç sebebi vardir.

  I. Bebek emmezse:
  Yeni dogan bebegin emmeyisi, ya rahimde yeterince gelismediginden ya da erken dogmasindandir. Her iki durumda da bebek zayiftir. Dudak kaslari memeden süt emecek güçte degildir. Bebek aç oldugu halde ememez. Anne gerçek sebebi bilmediginden telasa kapilir ve üzülür. Eger günlerce bebegin emmesini bekleyecek olursa maalesef sütü kesilir.

  II. Sütünüz az ise:
  Bebeginiz, muntazaman emzirdiginiz halde, kilo almiyor; memeden sonra aglamaya devam ediyor ise büyük ihtimalle sütünüz az geliyor demektir. Sütü n az gelisi, beslenme yetersizliginden kaynaklandigi gibi; ruhsal durumunuzla da yakin dan ilgilidir. Sagliginiz yerinde, beslenmeniz de normal ise; ailede ruhsal gerginlige sebep olan bir geçimsizlik söz konusudur.

  III. Dogumdan Hemen Sonra Süt Gelmezse:
  Normal sartlar altinda, dogumun hemen arkasindan memelere süt gelmekte; ancak bazi durumlarda sütün gelisi 3-5 gün hatta iki hafta gecikebilmektedir. Dogumdan hemen sonra sütü gelmeyen anneler telasa ve hele üzüntüye hiç kapilmamali; sütü varmis gibi bebegini emzirmeye devam etmelidir. Ancak bu arada, gayet tabii ki bebegin gerekli gidayi alabilmesi için, deligi küçük açilmis bir biberonla beslenmelidir. çogu anneler, \”sütüm olmadigi halde, bebegi mi emzirmeye devam etmemin ne faydasi var\” diye soracaklardir.

  Nedeni memedeki süt torbaeikiarina sütün gelisi hormonlar tarafindan baslatilmakta ve devam ettirilmektedir. Hormon salgilayan bezler, meme uçlarindaki sinirlere bagli olduklarindan bu sinirler tarafindan uyarilmayi beklerler. Bu uyari haberi ise, ancak bebegin meme uçlarini emmesi ile dogar. Bebek uzun zaman meme emmedigi takdirde, hormon salgilayan bezler hiçbir uyarici haber alamayacaklarindan hormon salgilamayacaklardir. Hormon salgi si olmadan meme içindeki süt torbaeikiari süt imal edemezler.